איש קבע חרדי על התקיפה: "למה מחכים? שחייל ייהרג בידי יהודים?"

זמן קצר לאחר האירוע שבו הותקף חייל חרדי בשכונת מאה שערים, מיהרו בצה"ל ובמערכת הפוליטית לגנות. "מדובר במעשה לא יהודי ולא מוסרי, זה חילול השם", אמרו רבני הנח"ל החרדי. נתניהו: "ננקוט יד קשה נגד מי שמנסה להטיל אימה על אזרחים שממלאים חובתם למדינה"

תקיפתו אתמול של החייל החרדי בידי עשרות חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים גררה גינויים חריפים בצה"ל ובמערכת הפוליטית. "למה מחכים, שחייל ייהרג בידי יהודים?", תהה בזעזוע איש קבע חרדי בצה"ל - שקרא לפוליטיקאים לפעול כדי למנוע הסלמה ביחס לחיילים החרדים. במפלגת ש"ס גינו את האירוע ומנגד, בחרו במפלגת יהדות התורה שלא להגיב.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"האם אנו מחכים להלוויה הראשונה שבה יבטיחו פוליטיקאים להילחם בתופעה?", הוסיף איש הקבע ודרש: "הצילו אותנו בבקשה מאותם צמאי דם שתחת כותרת מעוותת של קנאות לדבר מצווה לא בוחלים בשום דרך, רצחנית ככל שתהיה, על מנת שאזרחים חרדים יפחדו לשרת בצבא ולהסתובב במדים".

גם רבני הנח"ל החרדי הביעו זעם על התקיפה. "בושה וכלימה. מדובר במעשה לא יהודי ולא מוסרי, זה חילול השם", הם אמרו. "עם כל הכאב שלנו כחרדים על צעדי הממשלה אסור לנו להוציא את כעסנו על החיילים החרדים שהם בשר מבשרנו. הגיע הזמן שהציבור שלנו, הציבור החרדי, יוקיע את התוקפים - מה שיתרום למניעת מעשים מבישים כאלה בעתיד".

"מעשה לא יהודי" (אריאל פינדר, חדשות 24)

יעלון: על ראשי הציבור החרדי לגנות את האלימות

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש להכאת החייל החרדי והבטיח: "ננקוט יד קשה נגד מי שמנסה להטיל אימה על אזרחים שממלאים את חובתם למדינה.
התשובה הטובה ביותר לפורעי החוק הללו היא מספר המתגייסים החרדים שגדל משמעותית בשנים האחרונות ויגדל עוד יותר בזכות ההחלטה שקיבלה הממשלה בתחילת השבוע על הגברת השיוויון בנטל".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי תקיפת החייל החרדי והשוטרים הערב בירושלים היא מעשה בזוי ונתעב שמחייב טיפול ביד קשה. "אסור לנו לאפשר שביריונים אלימים יאיימו על שלומם של צעירים חרדים שבחרו להתגייס לצה"ל, ויש למצות איתם את הדין עם אפס סובלנות", הדגיש. "אנו נמצאים בעיצומו של תהליך הדרגתי בו מספרם של צעירים חרדים המבקשים להתגייס לצה"ל הולך וגדל, ותופעות מהסוג הזה מטרתן לגרום למגמה הפוכה, דבר שנילחם בו בחורמה. אני קורא לראשי הציבור החרדי לגנות את האלימות ולפעול בכל תוקף לעקור תופעות מסוג זה מהשורש".

בכיר בצה"ל סיפר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט על התחושות הקשות בצבא. "מדובר במעשה מזעזע", אמר. "בתקופה האחרונה אנחנו עדים לעוד ועוד ניסינות לפגוע בחיילים חרדים על רקע שירותם בצבא מצד קבוצות חרדיות קיצוניות, שגם מפיצות פשקווילים ופועלות ברשת האינטרנט נגד אותם חיילים". הוא הדגיש,עם זאת, שאין ירידה במוטיבציה בקרב צעירים מהמגזר החרדי להתגייס לצה"ל.

גם כוחות המשטרה הותקפו (אריאל פינדר, חדשות 24)

"ההסתה גובלת כבר בפיקוח נפש"

גם שר האוצר לפיד מיהר לפרסם תגובה שבה גינה את האירוע: "ההסתה המתמשכת נגד מתגייסים חרדים ראויה לכל גינוי ומעוררת זעזוע עמוק", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו והודיע כי בכוונתו לקיים בנושא פגישה עם השר לביטחון פנים אהרונוביץ'.

חברו למפלגה, שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי, הדגיש גם הוא כי "כל ישראלי באשר הוא צריך לגנות בחריפות את ניסיון הלינץ' וההתקפה הברוטאלית. מקרים כמו שקרו הערב לא ייעברו בשתיקה על ידי הרשויות".

לדברים הצטרף שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי), שגינה בחריפות את המעשה. "מדובר בתופעה פסולה ומגונה שמתרחבת מיום ליום", אמר. "ההסתה ברחוב החרדי נגד החיילים גובלת כבר בפיקוח נפש. אני קורא לראשי הציבור החרדי והרבנים לגנות בכל תוקף את הפגיעה בחיילים ואף לפעול ביד קשה נגד התוקפים בטרם יקרה אסון".

"הפגיעה בחיילי צה"ל היא בלתי נסבלת", ציין חבר הכנסת עומר בר לב (העבודה). "זוהי תופעה חברתית מסוכנת שמתפשטת ועלינו לעצור אותה. אני קורא להעמיד את התוקפים לדין".