צפו: חילוץ הטייסים שנטשו מלב ים

לאחר שטייסי חיל האוויר שנטשו את מטוס ה-F16 חולצו בשלום ופונו לבית החולים, מפרסם דובר צה"ל את תמונות החילוץ - שאותו ביצעו לוחמי יחידת 669. הרמטכ"ל בני גנץ פיקד על המבצע בלב ים, מול חופי עזה

חילוץ הטייסים בלב ים - לעיני המצלמות: שעות ספורות אחרי ששני טייסי חיל האוויר נטשו את מטוס ה-F16 שבו טסו, בעקבות תקלה טכנית במנוע, וצנחו בים, נחשפות התמונות של רגעי החילוץ. דובר צה"ל פרסם סרטון וידיאו שבו נראה מסוק היסעור ובתוכו לוחמי יחידת 669 מושים את הטייסים מהמים וכן תמונות של הרמטכ"ל בני גנץ מפקד על מבצע החילוץ, ויחד עם מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג ולוחמי החיל מוציאים את חלקי המטוס מהים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראה מסוק החילוץ מסוג יסעור כשהוא סורק את אזור הנטישה של הטייסים בלב ים ומרחף בגובה נמוך מעל פני הים. לוחמי יחידת 669 משלשלים מהמטוס כבל, שבעזרתו חילצו בשלום את שני הטייסים, שלאחר מכן הועברו לבדיקות רפואיות בבית החולים תל השומר.

הרמטכ"ל בני גנץ ומפקד חיל הים רם רוטברג ששהו בתרגיל ימי שנערך לא רחור מהאזור בו נטשו הטייסים את מטוסם בלב ים, ביקשו שיטיסו אותם לאזור על מנת שיסייעו במאמצי החילוץ. תמונותיהם מושים את שברי המטוס על ספינה בלב ים נחשפו אף הן על ידי דובר צה"ל.

מוציאים את שברי המטוס (דובר צה"ל)

הטייס הודיע ברשת הקשר: "אני נוטש"

אחר הצהריים הותר לפרסם כי מטוס F16 מדגם "סופה" שהיה בטיסת אימונים מול חופי עזה בים. בחיל האוויר ביצעו תחקיר ראשוני של נסיבות התקלה שגרמה לשניים לנטוש את המטוס, שממנו עולה כי תקלה טכנית במנוע היא שגרמה לאובדן השליטה על המטוס ולהתרסקותו - כ-50 קילומטרים מול חופי עזה. הטייסים ביצעו נוהל קבוע, שבמסגרתו ניסו להתניע שוב ושוב את המנוע שכבה - ואז הכריזו כי הם נוטשים.

ברגע הנטישה הקריא הטייס את נקודת הציון שבה נמצא המטוס ואז הודיע בקשר: "אני נוטש". למקום הוזעק צוות של יחידת החילוץ 669 של חיל האוויר - שחילץ את הטייסים והעביר אותם לידי גורמי הרפואה, שפינו אותם לבדיקות בבית החולים תל השומר. באזור שבו התרסק כלי הטיס התבצעו סריקות נרחבות במטרה לאתר את שרידיו.

מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל הנחה על עצירת הטיסות של מערך "הסופה" ו"הרעם" עד לסיום הבירור הראשוני של נסיבות התאונה וכן על פתיחת חקירה בנושא.

מדובר צה"ל נמסר: "מטוס מסוג "סופה" התרסק בשעות אחר הצהריים בים, לאחר שמנוע המטוס כבה. שני אנשי צוות האוויר נטשו את המטוס וחולצו בשלום על ידי מסוקי חיל האוויר ויחידת החילוץ של חיל האוויר 669. אנשי צוות האוויר הועברו לבדיקות רפואיות בבית החולים". 

הרמטכ"ל ומפקד חיל הים פיקדו על המבצע (דובר צה"ל)

רק בשבוע שעבר: ב-669 נערכו לחילוץ טייסים מהים

מצבם של הטייס, איש מילואים, והנווט, המהווה חלק מהכוח סדיר של חיל האוויר, מוגדר טוב והם שהו בים במשך כשעה, עד לחילוצם.

גורם בכיר בחיל האוויר ציין כי מדובר ככל הנראה בכשל טכני במנוע שגרם לאירוע. באזור התאמנו מספר מטוסים. בחיל האוויר מציינים כי מאז נקלט סוג המנוע המדובר בשנת 1998, מעולם לא ננטש מטוס באירוע דומה.

מסוק היסעור שפינה את הטייסים לבית החולים (חדשות 2)

רק בשבוע שעבר ערכו לוחמי 669 אימון לחילוץ מהים, בו התאמנו על תרחיש דומה למקרה שאירע היום אחר הצהריים, בו נטשו צוותי-אוויר את מטוסם מעל הים ונזקקו לחילוץ.