בלעדי: השפלה לחיילים בלב הקניון - עם פנים לקיר במשך יותר משעה

מפקד של טירוני הנדסה קרבית החליט להעתיק את עונש ה"שעות ביציאה" מהבסיס המרוחק בדרום לקניון בבאר שבע. עוברים ושבים נדהמו לראות את קבוצת החיילים עומדת מול הקיר ולא זזה במשך שעה ארוכה. "הם הושפלו, הוא אמר שהם צריכים ללמוד משמעת", תיאר אדם שעבר במקום. צה"ל: אירוע חמור, פתחנו בתחקיר

החיילים עם הפנים לקיר בקניון (ליאור אברהם)

העונש המשפיל של טירוני ההנדסה - עמידה עם הפנים לקיר באמצע קניון הומה אדם: קונים שהגיעו בבוקר יום שישי האחרון לקניון הנגב בבאר שבע נדהמו לראות קבוצת חיילים שעומדים עם הפנים אל הקיר במשך יותר משעה בלב אזור המסחר. כשניגשו לשאול את המפקד לפשר המחזה הלא שגרתי הוא סיפק הסבר מקורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המראה החריג הרגיז את העוברים והשבים ואלו ניגשו למפקד של הטירונים, חייל בדרגת סמל ראשון, שעמד מולם. המפקד הסביר לפונים כי החיילים קיבלו עונש של "שעות ביציאה" שאותו ריצו בקניון במקום בבסיס - בגלל שעות האוטובוסים שמגיעים לבסיס המרוחק. למרות הפניות, הוא המשיך בשלו עם הענישה.

"עברתי בקניון וראיתי קבוצת חיילים עומדים בשלשות ומסתכלים על הקיר", סיפר לחדשות 2 Online ליאור אברהם. "חשבתי שהם מתפללים בהתחלה ופניתי למפקד שלהם. הוא אמר שהם טירונים שצריכים ללמוד משמעת".

זזו בהוראת המפקד (ראובן דבש)

אברהם היה מופתע ולא האמין שהעונש שניתן להם הוא השפלה ציבורית בלב הקניון. "אמרתי לו שזו לא הדרך והוא ביקש שלא אצלם אותם. התחלתי להתעקש איתו שזה משפיל את החיילים ואת צה"ל".

לטענת אברהם, ההסבר של המפקד היה שלא ניתן היה לממש את העונש בבסיס המרוחק, מחשש שהחיילים לא יצליחו להגיע בתחבורה ציבורית הביתה לפני כניסת השבת.

מוכרים בחנויות הסמוכות סיפרו כי חלק גדול מהחיילים עמדו יותר משעה בצורה הזאת, בלא אפשרות לזוז או לדבר. "הוא ביקש בסוף שלא אעביר את הפרטים הלאה והבטיח שלא יעשה זאת שוב, אך אני לא מוכן שיטייחו את זה, הוא בכלל לא הבין מה לא בסדר בהתחלה", הוסיף אברהם.

"המפקד כיסה לי את המצלמה"

סגן אלוף במילואים ראובן דבש, ששירת בחיל האוויר והיה בקניון באותו בוקר, אמר כי מדובר במעשה פסול שאסור שייעשה. "יש לי ילדים בצבא וזה תהליך לא מקובל - זו פשוט השפלה". לדבריו, כשניסה לצלם את החיילים המפקד כיסה לו את המכשיר הסלולרי ואף הורה לחיילים להחליף כיוון. לבסוף הוא הצליח לצלם רק תמונה אחת.

"כל פעם שבאתי לצלם הוא אמר להם שמאלה פנה וימינה פנה. זהו נוהג קלוקל, היו שם מוכרות שציינו שהיו הרבה יותר חיילים בהתחלה, ועם הזמן שעבר, פחות חיילים נשארו, ככל הנראה לאחר שהעונש שלהם הסתיים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל רואים בחומרה את המקרה המדובר אשר אינו עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל והמצופה ממפקדיו. הנושא נמצא בתחקיר על ידי הגורמים הרלוונטיים, בסיומו יטופלו המעורבים במקרה".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הסיפור הגיע באמצעות הפייסבוק של חדשות 2