שני טייסים נטשו מטוס F-16 מעל הים וחולצו בשלום

טייסי חיה"א נטשו את מטוס הקרב כ-50 ק"מ מול חופי עזה, בעקבות תקלה במנוע. לוחמי יחידת 669 חילצו אותם מהמים. מפקד חיל האוויר הנחה על עצירת הטיסות של מערך מטוסי "הרעם" ו"הסופה" עד בירור נסיבות התאונה

מטוס F16 מדגם "סופה" שהיה בטיסת אימונים מול חופי עזה התרסק אחר הצהריים (א') מעל הים. הטייס והנווט חולצו בשלום מהמים והועברו לבדיקות בבית החולים. מפקד חיל האוויר האלוף אמיר אשל הנחה על עצירת הטיסות של מערך "הסופה" ו"הרעם" עד לסיום הבירור הראשוני של נסיבות התאונה וכן על פתיחת חקירה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחיל האוויר מבצעים כעת תחקיר ראשוני של נסיבות התקלה שגרמה לשניים לנטוש את המטוס מעל הים, שממנו עולה כי תקלה טכנית במנוע היא שגרמה לאובדן השליטה על המטוס ולהתרסקותו - כ-50 קילומטרים מול חופי עזה. הטייסים ביצעו נוהל קבוע, שבמסגרתו ניסו להתניע שוב ושוב את המנוע שכבה - ואז הכריזו כי הם נוטשים.

ברגע הנטישה הקריא הטייס את נקודת הציון שבה נמצא המטוס ואז הודיע בקשר: "אני נוטש". הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ ומפקד חיל האוויר, שהיה בסיור באזור, ניהלו את מבצע החילוץ בלב הים.

סריקות אחר שברי המטוס

למקום הוזעק צוות של יחידת החילוץ 669 של חיל האוויר - שחילץ את הטייסים והעביר אותם לידי גורמי הרפואה, שפינו אותם לבדיקות בבית החולים תל השומר. באזור שבו התרסק כלי הטיס מתבצעות כעת סריקות נרחבות במטרה לאתר את שרידיו.

מדובר צה"ל נמסר: "מטוס מסוג "סופה" התרסק בשעות אחר הצהריים בים, לאחר שמנוע המטוס כבה. שני אנשי צוות האוויר נטשו את המטוס וחולצו בשלום על ידי מסוקי חיל האוויר ויחידת החילוץ של חיל האוויר 669. אנשי צוות האוויר הועברו לבדיקות רפואיות בבית החולים". 


רק בשבוע שעבר: ב-669 נערכו לחילוץ טייסים מהים

הטייס, איש מילואים, והנווט, המהווה חלק מהכוח סדיר של חיל האוויר, נטשו את המטוס ונחתו בים. הם נאספו על ידי מסוק "יסעור" וצוות 669 ופונו להמשך בדיקות בבית החולים "שיבא" בתל השומר. מצבם טוב והם שהו בים במשך כשעה, עד לחילוצם.

גורם בכיר בחיל האוויר ציין כי מדובר ככל הנראה בכשל טכני במנוע אשר גרם לאירוע. באזור התאמנו מספר מטוסים. בחיל האוויר מציינים כי מאז נקלט סוג המנוע המדובר בשנת 1998, מעולם לא ננטש מטוס באירוע דומה. רק בשבוע שעבר ערכו לוחמי 669 אימון לחילוץ מהים, בו התאמנו על תרחיש דומה למקרה שאירע היום אחר הצהריים, בו נטשו צוותי-אוויר את מטוסם מעל הים ונזקקו לחילוץ.

פינוי הטייסים במסוק לבית החולים (חדשות 2)

לפני כ-4 חודשים: שני הרוגים בהתרסקות מסוק קוברה

בחודש מרס האחרון נהרגו שני טייסי חיל האוויר בהתרסקות מסוק מסוג קוברה, המכונה "צפע", סמוך לקיבוץ רבדים בדרום - בדרכם חזרה מטיסת אימון לבסיס פלמחים.

סמוך לשעה 01:00 בלילה אבד הקשר עם המסוק, וכוחות חיל האוויר פתחו בחיפושים בשיתוף עם פיקוד העורף, המשטרה, משמר הגבול ומגן דוד אדום. סמוך לשעה 05:15 אותרו שרידי המסוק וגופות ההרוגים בשדה חיטה באזור צומת מסמיה.

המסוק נמצא מבוקע כשהוא עם גבו על הקרקע, וגופות הטייסים בין השברים. המסוק לא עלה באש, ככל הנראה בגלל שכמות הדלק שנותרה בו הייתה קטנה. על פי ההערכות כשל טכני הוא זה שגרם להתרסקות, אך עם זאת הטייסים לא דיווחו על תקלה כלשהי במסוק.

מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, הורה על הקמת ועדה שתחקור את נסיבות התאונה. בנוסף הורה האלוף אשל על קרקוע מערך מסוקי ה"צפע" עד לבירור נסיבות התאונה. גורם בחיל האוויר סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי טיסת האימונים הייתה שגרתית לחלוטין וכי המסוק שהוביל את האימון חזר לבסיס פלמחים, בעוד המסוק שהתרסק נשאר באזור לטובת טיסת אימון נוספת.