חשש בצפון: "40 שנות שקט נגמרו"

שעות ספורות לאחר ששתי רקטות התפוצצו ברמת הגולן, צה"ל הודיע לתושבים כי ניתן לחזור לשגרה מלאה. למרות זאת, בצפון נערכים לאפשרות של הסלמה. "יש לנו את כל הכלים להתמודד עם האתגרים הביטחוניים", אמר אלי מלכה, ראש המועצה האזורית גולן

הרקטות שנורו היום (שלישי) מסוריה והתפוצצו בצפון רמת הגולן לא גרמו אמנם לנפגעים או לנזק, אך התושבים חוששים מההתפתחויות בגזרה. ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה אמר לחדשות 2 Online: "מה שקורה מעבר לגבול עם סוריה זה משהו אחר וחדש שמשנה את המציאות אחרי 40 שנים של שקט, שכנראה לא יימשכו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש המועצה התייחס לריבוי הארגונים האסלאמיים הקיצוניים שפועלים מהצד השני של הגדר ואמר: "כל אחד מהם מנסה לפגע בישראל. אנחנו צריכים להיות מוכנים וערוכים". מלכה הדגיש כי לתושבי רמת הגולן יש "את כל הכלים כדי להתמודד עם אתגרים ביטחוניים שיהיו ולכן שתי רקטות שנופלות בשטחנו ולא גורמות לנפגעים זה סוג של תרגול".

מלכה הביע תקווה כי "מדינת ישראל ובעיקר צה"ל לא ייתנו לחזית נוספת, ארוכה ומסובכת להתפתח. צריך לפעול באופן שיעצור את זה אם זה יחזור על עצמו".

ארכיון (רויטרס)

רקטות נורו מסוריה, צה"ל השיב אש

בשעה 12:52 היום נשמעה אזעקה ביישובים אודם, אל רום, בוקעתא, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטי''ב, נמרוד ועין קנייא שבצפון רמת הגולן. בצה"ל אישרו כי שתי רקטות שנורו מסוריה נפלו בשטח ישראל, ללא נפגעים או נזק. הצבא השיב אש לעבר מקורות הירי. זוהתה פגיעה.

בעקבות האירוע, באתר החרמון החלו בפינוי מבקרים על מנת להגן על שלומם והאתר התרוקן ממטיילים. לאחר הירי, הנחה צה"ל לפנות את כל החקלאים מאזור קוניטרה עד אזור נווה אטי"ב.

על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, נורו ארבע רקטות לעבר ישראל ושתיים מהם התפוצצו בשטח ישראל. כמו כן דווח על מספר נפגעים בצד הסורי, אך טרם התבררה זהותם ודרגת פציעתם. עוד דווח כי מירי התגובה נפגע בסיס תותחנים של צבא אסד.

במועצה האזורית גולן הופעל מרכז מידע והתושבים מתבקשים להישמע להנחיות, ובמקביל כיתות כוננות הוקפצו לזירה. כשעה לאחר הירי, עדכנה המועצה כי "ניתן לצאת ממרחבים מוגנים אך לשהות בקרבתם".