השר אהרונוביץ' על ההפיכה במצרים: "נפילת מורסי היא מכה לחמאס"

לישראל היו יחסים טובים עם שלטון מורסי, כך אומר השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'. לדבריו ההפיכה היא עניין פנים-מצרי שישראל לא מתערבת בו, אבל מלווה אותו בעירנות. חשוב לישראל לשמור על מצרים כידידה והגבול השקט הוא אינטרס לשני הצדדים. על הפעולות הצבאיות של המצרים בסיני אומר השר כי מדובר בצעדים חיוביים

השר יצחק אהרונוביץ', ארכיון (חדשות 2)

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו) שובר באופן נדיר את השתיקה שגזרו על עצמם שרי הממשלה מאז ההפיכה הצבאית במצרים. באירוע "שבתרבות" בבאר שבע אומר אהרונוביץ' כי נפילת מורסי מהווה מכה לחמאס, למרות שבמהלך כהונתו היו לישראל יחסים טובים במישור המודיעיני והביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"גם עם הנשיא מורסי היו לנו יחסים טובים במישור הביטחוני והמודיעיני. חשוב היה לנו לשמור על קשרים עם הממשלה שהייתה", אמר השר על שלטון מורסי שהופל השבוע לאחר שנה אחת בלבד. "ההפיכה זה דבר פנימי של מצרים. אנחנו מלווים, דואגים וצופים בהם. אנחנו שומעים את הדיווחים ממצרים והמצב שם כרגע מאוד רגיש, אנחנו רואים שיש שם נפגעים כל הזמן".

"לנו חשוב באמת שהמדינה הזאת תישאר ידידה של מדינת ישראל, שהיה לנו גבול שקט עם מצרים. זאת מדינה שחשוב מאוד שנשמור על קשרים איתה וכמובן שאנחנו מלווים את ההתפתחויות במצרים מהצד הזה של הגבול כל הזמן", הוסיף אהרנוביץ'.

"היחסים עם שלטון מורסי היו טובים"

השר מפתיע ואומר כי בהתחשב בכך שמדובר בשלטון של האחים המוסלמים, היחסים של ישראל עם השלטון היו לא רעים: "גורמי הביטחון, צה"ל וגורמי מודיעין היו ביחסים טובים איתם, גם עם הנשיא מורסי וצריך להגיד את הדברים האלה ביושר. גם בהתפתחויות במבצע עמוד ענן הם תרמו את חלקם. זה שהנשיא מורסי א שמר על קשרים עם ישראל באופן פורמלי ולא היה שום דיבור ישיר זה היה דבר שחסר לנו. אני מניח ומקווה שמי שייבחר שם תהיה לישראל הידברות ישירה איתו".

נכון לעכשיו אומר השר שהרשויות בישראל שומרות על עירנות בגבול כל הזמן. "הצבא וגורמי הביטחון שומרים איתנו על קשר יומיומי, רצועת עזה תמיד בחדשות ואנחנו חייבים לשמור על עירנות מול הגורמים שם ובראשם החמאס. לגבי מצרים היו כבר גורמים בג'יהאד העולמי שפגעו בכלי רכב, אמנם הגבול עם מצרים שקט אבל אסור לאפשר לגורמים עוינים לפעול במקום".

טוב שצבא מצרים ביצע בפעולות באישור ממשלת ישראל בחצי האי סיני כדי לטפל באותם גורמים, שיכולים לפגוע גם בצבא המצרי וגם להתקרב לגבול ישראל. אם מחברים את האחים המוסלמים לחמאס זו מכה, אבל צריך לזכור שאנחנו בתחילתם של תהליכים ולא בסופם ולכן צריך להסתכל ולשמור על הגבול שלנו ולצפות מה עלול לקרות", אמר אהרונוביץ'.