חיילים יחלו לשלם קנסות ברכבת

ברכבת ישראל הוחלט לאחרונה לבצע אכיפה גם בקרב החיילים. חייל שלא יעלה לרכבת עם כרטיס או יעלה עם כרטיס קצר ליעד אחר ייאלץ לשלם קנס של שלושה כרטיסים. לפי הרכבת, כל חודש אירועו כ-400 מקרים לא תקינים כאלה. בעבר הם העבירו את הרשימות לצבא, אך התופעה לא פסקה

למצולמים אין קשר לנאמר (Avishag Shaar-Yashuv / Flash 90)

בעבר ברכבת ישראל חסו על החיילים - גם אם הם עלו ללא כרטיס לרכבת, או עם כרטיס קצר (ליעד אחר), ולא קנסו אותם. אך בשל צבר האירועים הללו, כ-400 בחודש לערך, הוחלט לאכוף את נטילת הקנסות עליהם. מעתה, חייל שייתפס ייאלץ לשלם מחיר על שלושה כרטיסים בקו הספציפי, כפי הנהוג בחוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההסכם של רכבת ישראל עם צה"ל, החיילים נוסעים ללא תשלום, תוך שהם מוציאים כרטיס באמצעות תעודת החוגר שלהם. פרק הזמן היחיד שחיילים לא יכולים לנסוע על חשבון הצבא ברכבת הוא בימי ראשון בין 09:00-06:00, אז הרכבת מוציאה אוטובוסים ייעודיים בשבילם.

השירות ניתן בכל התחנות בקווים המגיעים מצפון לתחנת תל אביב ההגנה ובקו הוד השרון - כפר סבא - פתח תקווה. עם זאת, חיילים העולים בתחנות הדרומיות לתחנת תל אביב ההגנה (כולל) רשאים להגיע אל כל היעדים באמצעות הרכבת.

הגברת האכיפה ברכבת החלה כבר ביוני בשנה שעברה מול אזרחים, שמשלמים אותו גובה של קנס. כמובן שכל עוד החיילים יעמדו בתנאים הם כמובן לא יצטרכו לשלם. התשלום עבור כרטיסי הנסיעה ברכבת משולם ע"י צה"ל ומסתכם במיליוני שקלים מידי חודש. הוא מתבצע בעת הפקת הכרטיס, גם אם לא נוצל.

לפני ארבע שנים, עם תחילת תכנית ההסעים של ימי ראשון, פתחו ברכבת את השערים עבור החיילים במקרים רבים, על מנת שיתרגלו לנוהל החדש. לאחר מכן רשמו ברכבת את שמות החיילים שנוסעים ללא כרטיס מתאים או נכנסים ללא כרטיס, לאחר מכן הרשימה הועברה לגורמים בצה"ל ומשרד הביטחון לצורך שיפוט משמעתי, אך המהלך לא צלח בשל קשיים משפטיים. על כן, הוחלט כאמור לאחרונה לבצע את האכיפה, שפורסמה לראשונה בעיתון "במחנה".

"החיילים היו קונים כרטיסים ליעדים קרובים יותר ונוסעים עד הסוף, והיו גם כאלה שנכנסו בלי כרטיס וזה קורה רק בימי ראשון", הסביר לחדשות 2 Online רפי שמר, סגן מנהל אגף השירות לנוסע ברכבת ישראל. "המטרה העיקרית זה לא להגדיל הכנסות אלא שישתמשו בשירות החליפי של האוטובוסים במטרה לשפר את השירות כדי להפחית את העומס בימי ראשון בבוקר".

מרכבת ישראל נמסר בתגובה: "החל מחודש יוני 2014 החלה רכבת ישראל להגביר את האכיפה על רכישת כרטיסים ברכבות ובתחנות, על כלל נוסעי הרכבת. על פי חוק, נוסע ללא כרטיס חייב לשלם את דמי הנסיעה ובנוסף, תשלום בשיעור של כפל דמי הנסיעה. טרם תחילת הגברת האכיפה, פורסם הדבר בתחנות הרכבת ובאתר האינטרנט של רכבת ישראל".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv