רקטות מסוריה התפוצצו בישראל, צה"ל השיב אש

על רקע המתיחות בגבול הצפון – אזעקה נשמעה בשעות הצהריים בצפון רמת הגולן: רקטה אחת נפלה סמוך לקיבוץ ואחרת בשטח פתוח,ללא נזק או נפגעים. אתר החרמון פונה ממבקרים. צה"ל השיב אש לעבר מקורות הירי. דיווח: נפגע בסיס תותחנים של צבא אסד

גבול סוריה, השבוע (רויטרס)

מתיחות בצפון: אזעקה נשמעה בשעה 12:52 היום (שלישי) ביישובים אודם, אל רום, בוקעתא, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטי''ב, נמרוד ועין קנייא שבצפון רמת הגולן. בצה"ל אישרו כי שתי רקטות שנורו מסוריה נפלו בשטח ישראל, ללא נפגעים או נזק. הצבא השיב אש לעבר מקורות הירי. זוהתה פגיעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות האירוע, באתר החרמון החלו בפינוי מבקרים מהאתר על מנת להגן על שלומם והאתר התרוקן ממטיילים. לאחר הירי, הנחה צה"ל לפנות את כל החקלאים מאזור קוניטרה עד אזור נווה אטי"ב. 

על פי דיווחים בכלי תקשורת ערביים, נורו ארבע רקטות לעבר ישראל ושתיים מהם התפוצצו בשטח ישראל. כמו כן דווח על מספר נפגעים בצד הסורי, אך טרם התבררה זהותם ודרגת פציעתם. עוד דווח כי מירי התגובה נפגע בסיס תותחנים של צבא אסד.

במועצה האזורית גולן הופעל מרכז מידע והתושבים מתבקשים להישמע להנחיות, ובמקביל כיתות כוננות הוקפצו לזירה. כשעה לאחר הירי, עדכנה המועצה כי "ניתן לצאת ממרחבים מוגנים אך לשהות בקרבתם". תלמידי האזור יושבו לבתיהם בזמן הקרוב.

על מנת למנוע הגעת מבקרים וכלי רכב נוספים צפונה, המשטרה החלה בביצוע חסימות כבישים בצומת מפל סער, צומת מחניים, צומת ווסט, צומת זיוון, צומת בראון וצומת בשן.

מפת אזור האזעקות

מחשש לירי: בטונדות הוצבו בצפון

השבוע פורסם במהדורה המרכזית כי מערכת הביטחון החלה להציב בימים האחרונים בטונדות לאורך כבישי ביטחון וכבישים של יישובים הסמוכים לגבול עם לבנון - זאת בעקבות חשש מפיגועי ירי לעבר רכבים הנעים במקום.

שלשום זיהו תצפיות של צה"ל דמויות חשודות מתקרבות לגדר הגבול. עקב כך הוקפצו כוחות רבים לגזרה וכוחות הביטחון חסמו לתנועה מספר צירי תנועה. לאחר כשעה הסתיים האירוע והוסר החשש.

אחת ההערכות במערכת הביטחון היא שגורמים עוינים, אולי פעילי חיזבאללה, מנסים לבדוק את הכוננות והמוכנות של חיילי צה"ל לאורך גבול לבנון - כהכנה אפשרית לפעולת תגמול על חיסול הגנרל האירני ובכירי הארגון בגולן הסורי, בהם ג'יהאד מורנייה, בנו של קצין המבצעים של חיזבאללה עימאד מורנייה שחוסל ב-2008.

בתוך כך ממשיכה המתיחות בצפון לגבות מחיר מתושבי האזור - ובמקרה זה מאתרי התיירות. לאחרונה התקבלו בחדר המצב של משרד החינוך שיחות רבות מהורים מודאגים בשל טיולים הנערכים בצפון. עקב כך החליטו כבר מספר בתי ספר לבטל טיולים בגליל ובגולן.

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, ניר דבורי, גיא ורון, ירון שניידר וגאנם איברהים.