צפו: כך נעצרים עברייני סמים בשטחים

מעצר של סוחרי סמים בשטח ישראל הוא דבר די שגרתי לאנשי היס"מ. אלא שבשטחים - התמונה שונה לגמרי: סביבה עוינת ואינסוף אפשרויות להדרדרות בשטח. "הסיכון גדול באופן כללי והוא גדול שבעתיים כשהפעילות מבוצעת באמצע היום", אמר מפקד יס"מ ש"י. כך זה נראה

לא הרבה ידוע על פעילות היס"מ - יחידת הסיור המיוחדת של המשטרה. עוד פחות מזה מתועד אל מול המצלמות. צוות חדשות 2 התלווה לצוות
לוחמים שפועל בתוך שטח פלסטיני ותיעד כיצד נראה מעצר של סוחר סמים - דקה אחר דקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שישה לוחמים ישובים מאחור, דרוכים - לקראת עוד מעצר. הרכב סמוי נעצר מול המוסך שבו עובד אחד החשודים בסחר בסמים. הדלת נפתחת וארבעה לוחמים נכנסים פנימה, כששניים מאבטחים מבחוץ. לפני שהבינו מה קורה - שני החשודים כבר כפותים ועצורים. שניות ספורות והמעצר הסתיים. כעת מתחיל הכוח בסריקה קצרה כדי לחפש עדויות לסמים. רכבו של האיש מוחרם ונלקח לבדיקה מקיפה.

עצור בתוך חמש שניות (חדשות 2)

מפקד יס"מ ש"י: "הסיכון גדול"

"זו פעילות שהיא חצי סמויה", סיפר רב-פקד עמוס דמארי, מפקד יס"מ ש"י. "הכוונה היא להכניס סוס טרויאני, רכב לבן, שכל הלוחמים בפנים בלבוש צבאי מלא". רפ"ק דמארי הוסיף, כי "הסיכון גדול באופן כללי והוא גדול שבעתיים כשהפעילות מבוצעת באמצע היום".

שגרת יומם של אנשי היס"מ כוללת גם תרגול מעצר של סוחר סמים פלסטיני - לקראת הפעולה עצמה. בתוך חמש שניות - הוא כבר עצור. עכשיו נותר להמתין לשעת הש' של הדבר האמיתי: כשהמודיע ידווח שהחשוד הגיע לעבודה.

מעצר בסביבה עוינת (חדשות 2)

מעצר שכזה בישראל יחייב לא יותר משני בלשים, אולי שלושה. אך לא זה המצב בשטחים: סביבה עוינת ואינסוף אפשרויות להדרדרות השטח מחייבים היערכות שונה לגמרי.

שיטת הפעולה דומה: אחרי איתור החשוד, הלוחמים יוצאים מרכב מוסווה שנעצר מולו. בתוך שניות - הוא כבר בידיהם. כשחשוד בביצוע עבירה פלילית בישראל חוזר לשטחים - הדבר נקרא בעגה המשטרתית "מקלט זמני". לא פחות מאלף חשודים בביצוע עבירות בישראל התווספו מאז 2013 לרשימת הזו, אך באותה התקופה בדיוק עצר יס"מ ש"י לא פחות מ-400.