הרמטכ"ל גנץ בהתבטאות חריגה: "האש החלה לאחוז בגלימת נסראללה"

התבטאות חריגה של הרמטכ"ל בטקס סיום קורס טיס. גנץ התייחס לאיומים מצפון, למלחמה הנמשכת בסוריה ולמעורבות חיזבאללה ואמר: "אנו נדרשים להיות מוכנים". הערכות: חיזבאללה מסכן את לבנון ומקרב אותה למלחמת אזרחים

על רקע מעורבות חיזבאללה במלחמה בסוריה וההסלמה בלבנון בעקבות כך, התייחס הערב (ה') הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ התייחס לאיומים מצפון במהלך טקס סיום קורס טיס שהתקיים בבסיס חצרים וסיפק התבטאות חריגה. "סוריה עודנה שותתת דם ובלבנון האש החלה לאחוז בשולי גלימתו של נסראללה", אמר גנץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרמטכ"ל ציין כי תמונת המצב האסטרטגית מציבה אתגרים בטווחים שונים ורבים מאי-פעם: "נביט סביב, הזירה בטלטלה, מדרום ומצפון. למול המציאות המשתנה הזו, אנו נדרשים להיות מוכנים, מתואמים וערוכים מאי פעם".

הדברים נאמרים על רקע החולשה האסטרטגית של חיזבאללה בשלוש חזיתות: ישראל, סוריה והזירה הפנים לבנונית. עם זאת, ההערכות הן שהארגון עדיין שומר על מוכנות למלחמה מול ישראל וממשיך להעביר אמצעי לחימה מסוריה ללבנון כולל נשק 'אסטרטגי'.

נסראללה ואסד. משתפים פעולה (AP)

חיזבאללה גורר את לבנון למלחמת אזרחים

בשנה האחרונה חיזבאללה העמיק את המעורבות שלו בלחימה בעומק סוריה, בהגנה על משטר אסד ובהגנה על הגבולות - שם הוא הפך לגורם הדומיננטי. בקרבות השונים בסוריה נהרגו כ-200 פעילי חיזבאללה ונפצעו אלפים, ואנשי הארגון היו אחראים למותם של המוני סורים.

רק במאי האחרון הודה מזכ"ל הארגון נסראללה שאנשיו נלחמים לצד כוחות אסד, לאחר שתקופה ארוכה הוא שיקר ללבנונים בנושא. מזכ"ל חיזבאללה הסביר את המעורבות שלו ב"הגנה על עקרון ההתנגדות על השיעים בסוריה", אולם במעשים אלה הוא הפך את המשבר בסוריה למלחמה בין עדתית.

הקהילה השיעית בלבנון, התומכת בחיזבאללה, נפגעת באופן עקבי ומתמשך בעקבות מעורבות הארגון בסוריה. על פי הערכות, התנהגות חיזבאללה מסכנת את היציבות בלבנון ומקרבת אותה למלחמת אזרחים.

גבול סוריה-ישראל (רויטרס)

נתניהו: פעלנו בגזרות גלויות ונסתרות

מוקדם יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בטקס ואמר כי "בשנה האחרונה פעלנו בגזרות רבות, חלקן גלויות וחלקן נסתרות". נתניהו אמר בנאומו כי ''חיל האוויר ערוך ודרוך לכל משימה שתוטל עליו, קרובה או רחוקה, ומי שצריך לדעת שאנחנו לא רק מדברים, אלא גם עושים - יודע זאת". ראש הממשלה ציין כי "בשנה האחרונה פעלנו בגזרות רבות, חלקן גלויות וחלקן נסתרות - בכולן הושגה המשימה על ידי טייסי ונווטי חיל האוויר''.

הטייסים הטריים בסיום הטקס (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בנאומו בטקס סיום קורס הטיס כי ''חיל האוויר ערוך ודרוך לכל משימה שתוטל עליו, קרובה או רחוקה, ומי שצריך לדעת שאנחנו לא רק מדברים, אלא גם עושים - יודע זאת". ראש הממשלה ציין כי "בשנה האחרונה פעלנו בגזרות רבות, חלקן גלויות וחלקן נסתרות - בכולן הושגה המשימה על ידי טייסי ונווטי חיל האוויר''.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הדגיש את הצורך של צה"ל וחיל האוויר להיות מוכנים כל העת להגיב להתפתחויות באזור. "שמי מדינת ישראל מכוסים גם בימים אלה בענני איומים ואתגרים, קרובים ורחוקים", אמר. "אנו מתמודדים מול ארגוני טרור כמו חמאס והג'יהאד האסלאמי, אשר פועלים כל העת להתחמש וביום פקודה להפר את השקט של תושבי הדרום, כפי שקרה רק השבוע, לא הרחק מכאן; מול חיזבאללה מחרחר המלחמה בגבול הצפון, ומול משטר נטול עכבות הטובח באזרחיו בסוריה".