אסור בפקודה: ה"מבסוטון" - מחוץ לבסיסי צה"ל

הפרקליטות הצבאית הרחיבה את פקודת הסמים המסוכנים ואסרה את השימוש בסמים הסינתטיים שנמכרים בפיצוציות. בין החומרים החדשים האסורים: "מבסוטון", "מיסטר נייס גאי" ו"מסטולון". "העובדה כי על אריזת חומר מסויים מופיע כיתוב כלשהו המעיד על חוקיותו ככיבול – לא רלוונטית", הבהיר התובע הצבאי הראשי

פקודת הסמים הורחבה. "נייס גאי", ארכיון (חדשות 2)

"מבסוטון", "מיסטר נייס גאי", "מסטולון" - לא בצה"ל. הפרקליטות הצבאית הראשית הרחיבה את פקודת הסמים המסוכנים ואסרה במסגרתה על שימוש בסמים סינתטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מדובר בפקודה שקיימת מאז 1973 וקובעת את סוגי החומרים האסורים לשימוש על פי החוק. לאחרונה התרחבה תופעת השימוש בסמים הסינתטיים, המוכרים בכינויים שונים כמו: "מבסוטון", "מיסטר נייס גאי", "מסטולון" ועוד - הנמכרים בפיצוציות. בצה"ל מדגישים כי השימוש בחומרים האלו הוא בגדר עבירה פלילית, שניתן להעמיד בגינה לדין.

"העובדה כי על אריזת חומר מסוים מופיע כיתוב כלשהו המעיד על חוקיותו, כביכול, איננה רלוונטית ולא תהווה טענת הגנה כנגד אישום", כתב התובע הצבאי הראשי, אל"מ אהוד בן אליעזר, במסמך שהופץ לכלל צה"ל ברשת הצבאית.

לפי הפקודה, אם חייל ייתפס כשהוא מחזיק או עושה שימוש בחומרים האלה, הוא יועמד לדין פלילי בפני בית דין צבאי. הדבר דומה למדיניות שיש כיום בצבא כלפי שימוש בסמים אחרים כמו: חשיש, גראס, הרואין, קוקאין ואקסטזי.

בצה"ל ממשיכים במקביל במסע הסברה נגד השימוש בסמים ומדגישים את תופעות הלוואי שיכולות להיגרם בגלל שימוש בסמים סינתטיים בהן: פסיכוזות חריפות, הזיות, תשישות, בחילות, כאב ראש, כאבים בחזה וקוצר נשימה.