הנייה: "לא חוששים מאיומים ישראליים, שומרים על הפלסטינים"

ראש ממשלת חמאס הגיב לתקיפות צה"ל בעקבות ירי הרקטות הלילה והבהיר: "אנחנו מקיים את האחריות שלנו לשמור על ביטחון הפלסטינים בעזה". יו"ר ישראל ביתנו ליברמן קרא לשקול כיבוש של הרצועה: "יש לשוב לשם ולעשות ניקוי יסוד"

הנייה. "איומים לא יערערו אותנו" (AP)

אחרי מטח הרקטות שנורה לישראל מעזה הלילה, תקיפות צה"ל שהגיעו בתגובה וקריאתו של ליברמן לשוב ולכבוש את הרצועה, ראש ממשלת חמאס בעזה איסמעיל הנייה מגיב. "אנחנו לא חוששים מאיומים ישראליים", הכריז במסיבת עיתונאים. "האיומים האלה לא יערערו את העם הפלסטיני. אנחנו מקיימים את האחריות שלנו לשמור על ביטחונו". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ירי הרקטות מהרצועה בוצע על פי הערכות בידי אנשי הג'יהאד האסלאמי במסגרת סכסוך פנימי מול חמאס. זאת, לאחר שאתמול נהרג אחד מאנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד, ראאד ג'ונדייה, בידי אנשי מנגנוני הביטחון של חמאס.

הג'יהאד האיסלאמי הוציא הודעה, שבה תקף את חמאס על כך שהאירוע לא טופל בצינורות המקובלים בין שני הארגונים וטען שמשטרת חמאס הפעילה כוח בלתי סביר והגיעה להרוג את ראאד בכוונת תחילה. הלילה בחרו אנשי הארגון לירות לעבר ישראל כדי ליצור מתיחות בין חמאס לישראל.

"אני מצר על האירוע הקשה", אמר היום הנייה בתגובה לתקרית שבה נהרג  פעיל הג'יהאד. "תוקם ועדת חקירה תחת חסותי לבדיקת האירוע". לדבריו, מדובר באירוע יוצא דופן ואין מקום לפגוע ביחסים בין הארגונים. "אנחנו מעוניינים לשמור על הקשר הזה ואף לחזקו. כדאי שנפנה את מאמצי שני הארגונים רק נגד האויב הציוני", הצהיר ראש ממשלת חמאס.

נתניהו: נפגע במי שמנסה לפגוע בנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר לירי הרקטות, במהלך טקס הסרת הלוט של סמל בית הספר על שם אביו פרופ' בנציון נתניהו ז"ל בברקן: "היכולת של היהודים להגן על עצמם זה דבר שמנחה אותי בכל זירה, מול כל איום. אתמול היה ירי רקטות על הישובים שלנו והתגובה באה מיד. המדיניות שלי היא לפגוע במי שמנסה לפגוע בנו. אין טפטופים ואין הצטברות, כך אנו נעבוד ונמשיך לפעול מול איומים קרובים ומול איומים רחוקים. אני מאמין שיהודים חייבים להיות מסוגלים להגן על עצמם בכוחות עצמם ולפעול בנחישות נגד כל אויב שמנסה לפגוע בנו".

גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון אביגדור ליברמן התייחס להפרת הפסקת האש בדרום ואמר כי יש לשקול אפשרות לשוב ולכבוש את עזה. "אם ישראל לא תגיב כעת בעוד שנתיים יהיו לחמאס כלי טיס ומאות טילים שיגיעו לתל אביב ואולי גם לנתניה", אמר ליברמן בראיון לרשת ב'. לדבריו, מכיוון שלחמאס אין כוונה להשלים עם ישראל כמדינה יהודית "יש לשוב לרצועה ולעשות שם ניקוי יסודי".

ראש עיריית אשקלון בני וקנין סיפר הבוקר לחדשות 2 כי במהלך הלילה נערכו התייעצויות לאור הירי, אך כעת המצב שקט והלימודים בבתי הספר היסודיים מתקיימים כסדרם. "לפי שיחותיי עם הצבא לא מדברים על הסלמה אלא על פעולה נקודתית שכנראה תסתיים היום", אמר וקנין.

לפחות 6 רקטות נורו, צה"ל תקף יעדים

לראשונה אחרי תקופה ארוכה של שקט נורה הלילה מטח רקטות לעבר ישראל. סמוך לחצות שוגרו שלוש רקטות לעבר נתיבות והמועצה האזורית שער הנגב. אזעקת צבע אדום נשמעה ביישובים הסמוכים, והרקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בתוך ישראל.

חצי שעה מאוחר יותר שוגרו רקטות נוספות לעבר ישראל, והן נפלו בשטחים פתוחים באזור המועצה האזורית חוף אשקלון, שתי רקטות יורטו סמוך לאשקלון על ידי מערכת כיפת ברזל. סמוך לאחת בלילה שוב מטח לעבר ישראל, הפעם רקטות שוגרו לאזור המועצה האזורית בני שמעון ולשדרות מבלי לגרום לנפגעים או לנזק.

עד לשעה אחת וחצי בלילה זוהו לפחות שש רקטות שנורו לעבר ישראל וגרמו לנפגעים או לנזק. הפרת השקט הובילה להוצאת כוחות צבא ומשטרה רבים לשטח לחפש אחר הנפלים. התושבים ביישובים בהם נשמעו האזעקות מתבקשים להישאר בבתיהם.

בתגובה לירי, תקף חיל האוויר מספר מטרות ברצועת עזה, בהם שני מחסני אמצעי לחימה ובור שיגור במרכז הרצועה, ומוקד פעילות טרור בדרום עזה. דובר צה"ל מסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרות, והוסיף כי חיילי צה"ל ימשיכו לפעול כנגד כל גורם אשר ינסה לפגוע באזרחי ישראל.