נתניהו: "הבחירה ברוחאני נועדה רק להרגיע את העולם"

בראיון שהעניק ל"וושינגטון פוסט", התייחס ראש הממשלה נתניהו לבחירות שהתקיימו בסוף השובע שעבר באירן ואמר כי מדובר במדיניות מתוכננת של חמינאי, שנועדה להרגיע את העולם בזמן שאירן מעשירה אורניום. "חמינאי נשאר מחויב לחמש את אירן בנשק גרעיני", טען נתניהו

"מהלך שנועד להרגיע את העולם", נתניהו (צילום - קובי גדעון / לע"מ)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בראיון ל"וושינגטון פוסט", לבחירתו של חסן רוחאני לנשיא אירן החדש, ואמר כי הבחירה בו מצביעה על חוסר היציבות הפוליטי ברפובליקה האסלאמית. "אני חושב שהבחירות משקפות את חוסר הסיפוק העמוק שיש לעם האירני במשטרו", טען נתניהו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לרוע המזל", הוסיף ראש הממשלה, "הבחירה ברוחאני אינה מצביעה על היכולת לשנות את שאיפותיה הגרעיניות של אירן. ההחלטות הללו מתקבלות לא על ידי הנשיא אלא על ידי מי שמכונה 'המנהיג העליון' חמינאי".

מדבר ומעשיר. רוחאני (רויטרס)
"הוא (חמינאי) נשאר מחויב לחמש את אירן בנשק גרעיני, ואני חושש כי הבחירות שהתקיימו השבוע אינן עומדות לשנות זאת", טען נתניהו, "רוחאני נבחר מתוך מבחר מצומצם של אנשים שהותאמו לדעותיו הקיצוניות של חמינאי. הם פסלו מאות מועמדים, ביניהם הנשיא לשעבר רפסנג'ני, עד שהגיעו לשבעה מועדמים סופיים, מתוכם נבחר רוחאני, שכתב את הדוקטרינה לפיה יש 'לדבר ולהעשיר'".

"אסור לתת לאירנים להמשיך במשחק הזה"

נתניהו המשיך והוסיף כי בחירתו של רוחאני על ידי חמינאי נועדה להרגיע את מדינות המערב, במטרה שאירן תמשיך בהעשרת אורניום. "הוא (רוחאני) עצמו אמר שהבחירה בו נועדה להרגיע את הקהילה הבינלאומית וכי אירן מסוגלת לנוע בהתמדה קדימה עם תכנית הנשק הגרעיני שלה. הנה ציטוט ישיר של רוחאני משנת 2004: 'בזמן שדיברנו עם האירופים בטהרן, התקנו ציוד בחלק מהכור באיספהאן' - זה מתקן להמרה גרעינית. על ידי כך רוחאני בעצם אומר כי באמצעות יצירת סביבה רגועה, היינו יכול להשלים את העבודה באיספהאן".

"אנחנו לא יכולים לתת למשטר האירני לשחק את המשחק הזה", הבהיר ראש הממשלה, "הם משחקים על זמן. הם ימשיכו להעשיר. הם מתכוונים להרחיב את הבסיס של תכנית הגרעין שלהם. מה שאירן מבקשת הוא לא פצצה אחת או שתיים, אלא 200 פצצות. הם בונים טילים בליסטיים במקביל לפיתוח תכנית הנשק הגרעיני שלהם. את הטילים המונחים הם אינם מייעדים עבור ישראל - הם נועדו בשבילכם (האמריקנים). בתוך שש עד שמונה שנים, הם מתכוונים להיות מסוגלים להגיע לשטחה של ארצות הברית. למשטר שכזה ישנן שאיפות אפוקליפטיות והוא מסכן את העולם כולו. אותו משטר מאיים לשים את שלום העולם בסכנה גדולה".