למרות הקיצוץ: תרגיל מורכב בצה"ל הסתיים היום

נראה כי ההתרחשויות האחרונות בגזרה הצפונית הביאו את מקבלי ההחלטות בצה"ל להוציא לפועל, על אף הקיצוץ בתקציב הביטחון - תרגיל מורכב ויקר שכולל כוחות סדיר ומילואים מחילות האוויר, הים והיבשה. "אנחנו באים להתאמן ונעשה את המקסימום שאנחנו יכולים במסגרת האמצעים שיועמדו לרשותנו", אמר מפקד אחד הגדודים

אם ראיתם בשבוע האחרון הרבה מטוסים של חיל האוויר בשמיים, זה משום שתרגיל גדול של צה"ל הסתיים היום. היעדים המוגדרים של התרגיל לא פורסמו והם נותרו סודיים, אך ההערכה היא שהוא כוון לזירה הצפונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העובדה שגם בתוך קיצוצי התקציב מצליחים לגייס את כל מי שניתן כדי להוציא לפועל אימון מורכב, גדול ויקר של אוגדה מובחרת - הכוללת אנשי סדיר ומילואים - מצליחה למלא בתוכן מעשי את האמירה שהזירה הצפונית, סוריה ולבנון, מאוד נפיצה.

המעבר החד והמכביד מאוד מאזרחים עסוקים לאנשי מילואים זה דבר אחד. אך למחרת, אנחנו כבר פוגשים אותם בכרמל בתוך וליד הסבך, ואף אחד לא אומר במפורש, אבל הנוף הזה - הוא נוף לבנוני.

"נעשה את המקסימום" (חדשות 2)

"גם כשמתאמנים בשטח בנוי - אפשר לפגוש דברים כאלה", אמר אל"מ אורי גורדין, מפקד חטיבה. "גם בעזה וגם בלבנון ובכל יעד שנבחר להסתכל עליו. כשאנו מסתכלים על יעד סגור מבחינת סבך, אז נכון שזה נמצא בעיקר בגזרות הצפוניות - אבל לא רק".

התרגיל הזה מורכב במיוחד משום שהוא מגלם בתוכו מגוון של כוחות ומשימות שמשתנות כל הזמן ובהפתעה. חילות הים והאוויר שותפים בתרגיל, ועל הקרקע - המציאות יותר מוכרת: מפקדות שדה ותכנונים. הכל מאוד מורכב. סביב שולחן אחד מתקבצים להם מפקדי גדודים  - ביניהם עורך דין, רופא ואפילו סמנכ"ל במשרד הדתות.

"אנחנו באים להתאמן ונעשה את המקסימום שאנחנו יכולים במסגרת האמצעים שיועמדו לרשותנו", אמר סא"ל אבי חליוה, מפקד באחד הגדודים. "נהיה נכונים לכל אתגר מורכב". כעת, בסופו של השבוע, הסתיים התרגיל. מערכות חדשות של שליטה ובקרה שולבו בו. מה הסיכוי שנראה עוד תרגילים כאלה בקרוב? זה עומד בסימן שאלה - בגלל העניין ההוא, של התקציב.