שר הביטחון יעלון: לדחוק את אירן - פצצה או הישרדות

בטקס סיום קורס קצינים שנערך בבה"ד 1, התייחס שר הביטחון לאיומים הנשקפים לישראל במספר חזיתות. "אנו מפוכחים ביחס לשאיפותיו של המשטר האירני להשגת נשק גרעיני", אמר. לדבריו, יש להגביר הלחץ על הרפובליקה האסלאמית מפני שהמשטר החדש "לא ישנה את דרכיו"

"להביא לדילמה - פצצה או הישרדות". ארכיון (אריאל חרמוני)

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ממשיך את הקו התקיף של ממשלת ישראל נגד תכניתה הגרעינית של אירן - גם לאחר היבחרו של המנהיג הרפורמיסטי רוחאני לנשיאות הרפובליקה האסלאמית. בדברים שנשא הערב (ד') בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 אמר יעלון כי "המשטר בטהרן לא יחדל מחתירתו לנשק גרעיני אלא אם כן יבין כי העולם המערבי נחוש למנוע זאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש לנו חזית של אי ודאות ברצועת עזה", אמר שר הביטחון, "שם ממשיך לשלוט ארגון הטרור חמאס, ששם לו למטרה לחסל את מדינת ישראל. ובימים האחרונים הפנה העולם שוב את מבטו לטהרן. אנו בוחנים את ההתפתחויות החדשות באירן נוכח תוצאות הבחירות, אך גם מפוכחים ביחס לשאיפותיו של המשטר האירני להשגת נשק גרעיני". לדברי יעלון המשטר בטהרן, "שמדבר באופן גלוי על השמדתה של מדינת ישראל", לא ישנה את דרכו. לשיטתו, "דרושה החרפה משמעותית בלחץ מצד מדינות המערב כדי להוביל אותו אל הדילמה של פצצה או הישרדות".

"בימים אלו מתמודד צה"ל, מבית ומחוץ, מקרוב ומרחוק, עם מספר לא מבוטל של חזיתות של אי ודאות", המשיך שר הביטחון. "יש לנו חזית כזו בגבול לבנון, שם חיזבאללה ממשיך להתחמש ולהיערך לשעת כושר כדי לפגוע באזרחינו; יש לנו חזית כזו בסוריה, שם מלחמת האזרחים מוסיפה לגבות מחיר כבד של חיי אדם, מלחמה שמתקרבת לגבולותינו ומציבה בפנינו מבחן מורכב ועתיר משמעות".

נשיא אירן הנכנס (AP)

בהמשך, התייחס שר הביטחון גם לקיצוץ בתקציב הביטחון, ופנה לקצינים: "יהיה עליכם להתמודד גם עם שורה של אתגרים פנימיים, הנובעים מהגזירות הכלכליות והקיצוצים בתקציב. אילוצים אלו אינם פוסחים גם על צה"ל ועל מערכת הביטחון, אשר אינה מנותקת מהמציאות הכלכלית ונכונה לשאת בנטל, ועם תוצאות הקיצוץ אנו מתמודדים לא בלי דאגה. את המשמעויות תחושו על בשרכם, עת תיאלצו להגדיל את מספר ימי התעסוקה המבצעית שלכם, על חשבון אימונים, כדי להתכנס למסגרת התקציב".

עם זאת, הבטיח יעלון כי מערכת הביטחון תעשה "כל שדרוש, האפשרי לו ומעלה מכך, כדי לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בהתעצמות, בכשירות ובמוכנות, על מנת לשמור על צה"ל כצבא חזק, איכותי ומנצח".