יעלון: "הלוואי שהגרעין ייעצר ללא פעולה צבאית"

שר הביטחון לא מתרגש מבחירתו של רוחאני לנשיא אירן ואומר כי יש לזכור שהמושכות נמצאות בידיים של חמינאי. "אנחנו עוקבים בעניין אחרי ההתפתחויות, אבל אנחנו ללא אשליות", אמר בסלון האווירי בפריז. "ייתכן שאירן רוצה להציג פנים יפות כדי להשיג ויתורים בסנקציות, במקביל להמשך תכנית הגרעין", הוסיף

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס היום (ב') לראשונה לבחירתו של רוחאני לנשיא אירן. בסלון האווירי בפריז אמר יעלון כי אסור לישראל לשגות באשליות כלפי הנשיא החדש, וכי הוא ממשיך לקוות שהגרעין האירני יעצר בלי צורך בפעולה צבאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו כמובן לא מתערבים בפוליטיקה הפנימית של אירן אבל ברור שמי שקובע ויקבע הוא המנהיג העליון חמינאי", אמר השר יעלון  כל בחירתו של רוחאני לנשיא אירן. "זה מעניין שחמינאי נתן לרוחאני להיבחר", הוסיף. "אנחנו חזקים לא כי אנחנו מדינה עשירה, אלא כי אנו מדינה מאוימת", אמר.

"כמובן שאנחנו עוקבים בעניין אחרי ההתפתחויות באירן, אבל אנחנו ללא אשליות. ייתכן שיש עניין לאירן להציג פנים יפות כלפי חוץ כדי להשיג ויתורים בסנקציות אבל לשעוט במקביל ליכולת גרעינית צבאית. ימים יגידו אם החשדות מצודקים אבל אסור לחיות באשליות.

"ארה"ב חולקת את הערכת המצב שלנו"

"ארה"ב חולקת את הערכת המצב לגבי המתרחש באזור, ובאזור מתרחשים הרבה דברים שמחייבים פגישות דחופות. לכן נסעתי לפגוש את מזכיר ההגנה הייגל, כדי שנדבר בשפה משותפת. אנחנו וגם אירופה רוצים ליצור מדיניות שבסופו של דבר מביאה יציבות במזרח התיכון. הלוואי והגרעין האירני ייעצר ללא צורך בפעולה צבאית", הדגיש שר הביטחון.

את הדברים אמר יעלון בסלון האווירי בשדה התעופה בלה בורז'ה שבפריז, אחד המקומות הבולטים בו התעשייה הצבאית הישראלית יכולה להציג את יכולותיה בפני קצינים בכירים ומנהיגים מכל העולם. גם השנה הוקם באתר ביתן ישראלי - שגדול מאוד ביחס למידותיה הגיאוגרפיות והדמוגרפיות של מדינת ישראל.

שר הביטחון בפתיחת הסלון, היום (אריאל חרמוני, משרד �%)
"יש לנו מה לתת לעולם. התעשיות הביטחוניות תורמות לצה"ל ולמערכת הביטחון, וכמובן שתורמות לכלכלה", אמר השר יעלון לכתבים בפתיחת הביתן הישראלי. "אני יודע להעריך מה התעשייה מעניקה לצה"ל, יכולות גבוהות מאוד שמאפשרות לנו לשמור על יתרון איכותי וטכנולוגי ועל ההרתעה. אני יודע להעריך את היכולות שנמצאות מאחורי זה.

"אני מקווה שלא נגרע מהישגי התעשיות הביטחוניות"

"מה שמביא לכך זו העובדה שיש לנו אנשים טובים, והתעשייה הביטחונית מיוצגת על ידי אנשים מצוינים ויצירתיים, שמייצרים את חזית הטכנולוגיה בעולם. זה מקור הגאווה שלנו. מדינת ישראל הקטנה מופיעה כאן בסלון האווירי כמעצמה. זה נשען על העובדה שאיננו מדינה עשירה ועל כך שאנו מדינה מאוימת", הוסיף השר.

"אני מקווה שנשכיל לא לגרוע ממה שמביא להישגי התעשייה הביטחונית. אני רואה עצמי כמי שצריך לסייע לתעשיות הביטחוניות, ורואה חשיבות שאנו כממשלה נירתם כדי לתמוך בתעשיות. אנו כמערכת מגויסים לעניין הזה. אני רואה חשיבות גדולה לעצמאות של התעשייה הישראלית. ברורה לנו החשיבות של התעשייה הביטחונית, ומבחינתי מחובתנו לחזק אותה".

"מוכנים לשבת למו"מ ללא תנאים מוקדמים"

בשעות הערב נפגש יעלון עם שרי ההגנה והחוץ של צרפת ושוחח איתם על המתרחש במזרח התיכון. "אנו מעריכים את היחסים המצוינים בין צרפת לישראל ואת הקשר ההדוק בין הממשלות, את עמדתכם בסוגיה האיראנית ואת תמיכתכם לכלול את חיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור של אירופה", אמר יעלון לשניים בתום הפגישה.

"אין ספק שהעם באירן רוצה לראות שינוי, אבל אני לא בטוח שרוחני יביא שינוי כפי שהעם באירן מצפה. בסופו של דבר מי שמקבל החלטות זה חמינאי, ולכן בדרך זו או אחרת יש לעצור את תכנית הגרעין האירנית", אמר יעלון. "האירנים חשים שהם יכולים להתקדם בתוכנית הגרעין שלהם בלי לשלם על כך מחיר, ולכן אסור לתת להם לברוח מהחלטה. רק שילוב של סנקציות, בידוד מדיני ואופציה צבאית אמינה -יכול להביא להתקדמות בערוץ הדיפלומטי".

בנוגע למצב בסוריה אמר יעלון: "עצם העובדה שהמשטר האירני וחיזבאללה עוזרים לאסד, זה איום על האינטרסים שלנו ושל המערב. הסוגיה הסורית היא גלובלית". יעלון התייחס גם לחידוש המו"מ עם הפלסטינים ואמר: "אנחנו מוכנים לשבת איתם מיד לשולחן ללא תנאים מוקדמים, אך אבו מאזן מקשה על כך".