דיווח: ישראל מתאמת העברת משלוחי נשק למורדים הסורים

סוכנות הידיעות האירנית "פארס" מדווחת כי נציג ישראלי נפגש בלונדון עם בכירים מקטאר כדי לדון בהעברת אמצעי לחימה לידי הכוחות הנלחמים באסד. על פי הדיווח, קטאר תממן את משלוחי הנשק שיירכש מחברות אירופאיות

מורדים בסוריה. ארכיון (רויטרס)

האם אחרי הסיוע ההומניטרי המוענק למורדים בסוריה, כעת ישראל גם תסייע לחמשם? סוכנות הידיעות האירנית פארס מדווחת כי ישראל מתאמת עם קטאר העברת משלוחי נשק לכוחות הלוחמים נגד משטר אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, פגישת תיאום חשאית שנמשכה ארבע שעות, התקיימה בין נציג ישראלי לבכירים קטאריים ב-20 במאי בלונדון - בביתו של איש העסקים הקטארי חאלד אל-עבאדי - ובה סוכם שקטאר תממן את משלוחי הנשק שיירכש מחברות אירופאיות.

"במהלך הפגישה הוחלט כי ישראל תכין ותספק את הנשק, ותיכנס למשא ומתן עם יצרניות נשק אירופאיות על הרכישה ועל העברת הכספים, כשהצד הקטארי יממן את העסקאות", מסר מקור שלא הזדהה בשמו לסוכנות הידיעות.

יחמש את המורדים? אובמה (רויטרס)

"אובמה החליט לחמש את המורדים"

רק ביום שישי האחרון, ארה"ב הצהירה לראשונה באופן רשמי כי כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי בסוריה. בהצהרה שפרסם סגן היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, נאמר כי ארה"ב מעריכה שחיילי צבא אסד השתמשו בנשק כימי כנגד כוחות המורדים במלחמת האזרחים המתחוללת בסוריה.

"קהילת המודיעין מעריכה שמשטר אסד השתמש בנשק כימי בקנה מידה קטן מספר פעמים בשנה שעברה כנגד כוחות האופוזיציה", אמר סגן היועץ בן רודס. עוד דיבר רודס על הממצאים שבידי שירותי המודיעין ואמר: "קהיליית המודיעין שלנו מעריכה כי בין 100 ל-150 בני אדם נהרגו כתוצאה מהשימוש בנשק הכימי. עם זאת, עדיין חסר לנו מידע בנושא".

בעקבות "האקדח המעשן" לשימוש בנשק כימי בסוריה שהוכר לראשונה באופן רשמי על ידי ארה"ב, הצהיר רודס כי הנשיא אובמה החליט להעניק סיוע משמעותי לכוחות המורדים. "אובמה יעניק סיוע ישיר לכוחות האופוזיציה. הסיוע יהיה בכמות גדולה הרבה יותר ממה שהענקנו עד כה", הוסיף רודס. בכיר בבמשל אובמה, שהתראיין לסוכנות הידיעות "רויטרס", הוסיף כי למעשה, אובמה כבר קיבל את ההחלטה לחמש את המורדים בזמן הקרוב.