שר הביטחון נגד יוזמת השלום הערבית: "זה ספין"

במהלך ביקור גומלין בארצות הברית, התייחס שר הביטחון משה בוגי יעלון למאמציו של ג'ון קרי להתניע את שיחות השלום וטען כי "ישראל מוכנה לשוב לשולחן המו"מ ללא תנאים מוקדמים, בעוד הפלסטינים לא מוכנים לעשות כן. עוד התייחס השר לעסקת טילי ה-S-300 בין מוסקבה לדמשק ואמר כי מדובר במשחקי כוחות בין רוסיה לארה"ב

בשר יעלון במכון וושינגטון (אריאל חרמוני‎)

שעות ספורות לפני פגישתו בארצות הברית עם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, נשא שר הביטחון יעלון נאום במכון וושינגטון, בו התייחס לסוגיות הביטחוניות של ישראל ובעיקר לניסיונות חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יוזמה השלום הערבית היא ספין", אמר שר הביטחון משה בוגי יעלון. "ראש הממשלה נתניהו כבר אמר שישראל מוכנה לשוב לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים והכתבות, אבל היוזמה הערבית היא הכתבה - קודם אנו צריכים לוותר על טריטוריה, ואז הערבים ישקלו יחסים איתנו".

"אנחנו מוכנים לבוא מיד כדי לדבר על הכול, בלי תנאים מוקדמים, אבל לא רק על טריטוריה. לפלסטינים יש תנאים מוקדמים, ולכן האפשרות לפתוח בשיחות נדחית ", המשיך שר הביטחון את דבריו. "אנחנו מוכנים לדון איתם על הכול, אבל בלי שינוי חינוכי ברשות הפלסטינית אני לא יכול להיות אופטימי בנוגע להתקדמות בתהליך, ולכן עלינו להיערך לנהל את הסכסוך".

"עסקאות הנשק בין מוסקבה לדמשק - בגלל משחקי כוחות בין רוסיה לארה"ב"

"משחקי כוחות בין רוסיה לארה"ב", טילי S-3 (AP)

בהמשך דבריו התייחס שר הביטחון למלחמת האזרחים בסוריה, והעריך כי המצב במדינה לא יתייצב בעתיד הקרוב: "המדיניות של ישראל היא לא להתערב במלחמה בסוריה. אנחנו מציבים 3 קווים אדומים למשטר: לא לאפשר העברה של נשק מתוחכם לארגוני טרור, לא לאפשר העברה של נשק כימי, ולשמור על שקט בגבולנו ברמת הגולן. כשהם חוצים את הקווים האדומים האלו, כפי שקרה בגולן, אנחנו פועלים במטרה להשמיד את עמדות הצבא הסורי שאחראיות לירי הזה.

יעלון התייחס גם לסוגיית העברת נשק מתקדם, כמו טילי S-300, מרוסיה למשטר אסד: "כשיש לנו השגות בנוגע לעסקאות נשק, יש לנו את הערוצים להביע את דעתנו בפני המשטר הרוסי. ראייה לכך היא שבעבר הממשל הרוסי ביטל עסקת S-300 עם אירן".

"הרוסים לא פועלים נגדנו", המשיך יעלון. "מה שנמצא שם זה משחק כוחות עם ארצות הברית, הם משתמשים בחימוש ככרטיס פוליטי מול המערב. אנחנו לא מאושרים מזה, כי הכוחות שלנו ואזרחינו נפגעו בעבר מנשק שנמכר לסוריה והועבר לחיזבאללה ולחמאס".