דיווח: ראש המוסד ביקר בטורקיה בחשאי ודן באירן וסוריה

העיתון הטורקי "הורייט" מדווח כי ראש המוסד תמיר פרדו נפגש השבוע עם ראש המודיעין הטורקי, ודן עמו בהתפתחויות במלחמת האזרחים בסוריה ובהשפעתה של אירן. פרדו ביקש להיפגש עם ראש הממשלה ארדואן - אך לא נענה

"ביקר בטורקיה בחשאי". פרדו (רויטרס)

התחממות ביחסי ישראל טורקיה? ראש המוסד תמיר פרדו ביקר השבוע בחשאי באנקרה ונפגש עם ראש המודיעין הטורקי האקאן פידאן - כך מדווח העיתון הטורקי "הורייט". על פי הדיווח, השניים דנו במצב בסוריה ובהשפעתה של אירן על מלחמת האזרחים המתחוללת במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מקורות שדיברו עם העיתון ציינו כי פרדו רצה להיפגש עם ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, על רקע הפגנות המחאה ההמוניות נגדו. עם זאת, לשכת ארדואן לא נענתה לבקשה. הבכיר הטורקי ופרדו דנו גם בחיזוק שיתוף הפעולה המודיעיני בין אנקרה לירושלים.

על פי הדיווח, השניים העבירו גם מידעים מודיעיניים שקשורים להשפעות ארגוני מודיעין ממדינות שכנות על טורקיה וכן דנו בהמשך המהומות האלימות בטורקיה.

סירב לפגישה? ארדואן (רויטרס)

ארדואן: מתנגדים פוליטיים עומדים מאחורי ההפגנות

הלילה נמשכו העימותים בטורקיה, כשהמשטרה ירתה גז מדמיע לעבר אלפי מפגינים באנקרה, שמחו נגד ממשלתו של ארדואן וקראו לו להתפטר. רשת "אל ג'זירה" דיווחה כי השוטרים פיזרו את המפגינים באלימות. המשטרה עשתה גם שימוש בזרנוקי מים נגד המוחים, שמצדם השליכו אבנים. המשטרה הכניסה לכיכר טרקטורים כדי להרוס את המחסומים שהקימו המפגינים.

ראש הממשלה ארדואן בעצמו השבוע לחידוש המהומות. לאחר שדווח כי הביע לדבריו הוא וממשלו ימשיכו לפעול למען הדמוקרטיה במדינה, תוך שמיעת תביעות לגיטימיות של המפגינים. בנאום שנשא מול הפרלמנט ציין ארדואן כי הממשל באנקרה לא יקבל מקרי ונדליזם כמו אלו שהתרחשו במהלך השבועיים האחרונים.

המהומות בטורקיה. השבוע (רויטרס)

לטענת ארדואן, שהודיע מוקדם יותר כי ההפגנות ייחשבו מעתה לבלתי חוקיות, מי שעומד מאחרי ההפגנות הם מתנגדיו הפוליטים שמנסים לגרום להאטה בכלכלה הטורקית. "גורמים שמחפשים לפלג את החברה הטורקית מציתים את ההפגנות", אמר ראש הממשלה וקרא לאזרחי המדינה שלא ללכת שבי אחרי המוחים שמונעים, כך לדבריו, מאינטרסים שונים.