החייל החרדי שהותקף בי-ם: למה צה"ל מחכה, שיתקפו אותי שוב?

ש' תועד מותקף מילולית על ידי חרדים שלא אהבו לראות חייל חרדי על מדים בשכונתם. לחדשות 2 באינטרנט הוא מספר על הניסיון לקבל פטור ממדים מחוץ לבסיס ועל ההחלטה שמתמהמהת גם היום, אחרי שכולם ראו את התמונות

גם אחרי שכל עם ישראל התוודע אמש לסכנה שמרחפת מעליו, ש', החייל החרדי שהוקף השבוע בהמון זועם בירושלים, לא מצליח להבין מדוע בצה"ל מתמהמהים, לטענתו, בקבלת החלטה שיכולה להציל אותו מתקיפה.

ש', בן 25 מבית שמש, משרת בחיל המודיעין במסלול מיוחד לחרדים, תועד כשנכנס ביום ראשון בערב לשכונת הבוכרים בירושלים כשהוא לבוש מדים. כשהבחינו בו תושבים חרדים, הם הקיפו אותו ותקפו אותו בקריאות: "תעיפו אותו, חרדק" (כינוי לחרדי קל דעת), "אתה יכול ללבוש בגד ים עם ה... שלך, לך מפה". הוא חולץ משם רק בלווי המשטרה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט סיפר היום ש' כי כבר שבועות הוא מנסה לקבל מצה"ל פטור מלבוש מדים בדרך שבין הבסיס לביתו, פטור שעשוי למנוע אירועים דומים. אבל בצבא, הוא אומר, לוקחים את הזמן - ובכך מסכנים אותו.

בפברואר האחרון, מספר ש', פנה לוועדה מיוחדת בצבא שמעניקה פטורים ממדים מחוץ לבסיס לחרדים. "מזכיר הוועדה אמר לי שחבל שאגיש בקשה, כי לצבא יש מדיניות לתת כמה שפחות פטורים, ועכשיו הוגשו בקשות רבות", אמר. "אם תגיש עכשיו בקשה והיא תידחה, הסיכויים שלך לקבל פטור בהגשת בקשה נוספת אפסיים".

מחכים לתקיפה הבאה?

ש' שמע בעצתו, והמתין קצת. לפני חודש פנה שוב לוועדה, והפעם, לטענתו, הגיש בקשה מסודרת. גורמים בוועדה, הוא אומר, עדכנו אותו כי ידנו בבקשתו, אבל באופן לא רשמי הסבירו לו כי הסיכוי שהפטור יאושר - קלוש. "אמרו לי - 'בלי שתוקפים אותך אתה לא מקבל פטור'", סיפר ש'. "אם אין תלונה במשטרה על תקיפה, לא מקבלים פטור".

חרדים מפגינים נגד גיוס בניו יורק (המייל האדום)

הפטור שמבקש ש' מאפשר לחיילים חרדים, בדיוק מהטעמים הללו, לנסוע באוטובוסים ללא מדים ולהגיע לבסיס וממנו ללא מדים. הבוקר, אחרי פרסום התיעוד בחדשות ערוץ 2, שוחח ש' שוב עם אנשי הוועדה. הוא קיווה שעכשיו יבינו את החשיבות והדחיפות בבקשתו. לדברי ש', הקצין האחראי על הוועדה הותיר אותו עם תשובה אחת: תמתין עד לכינוס הוועדה. "אמרתי לו: 'מה אתה מחכה, שיתקפו אותי שוב?'", שיחזר ש' את השיחה. "'זה מה יש', הוא השיב לי".

הטיפול בבקשתו של ש' גורמת לו לאכזבה רבה ולאי אמון במערכת שבה, הוא מאמין, צריך לשרת כל חרדי. "לפני שהתגייסתי אמרו לי שאפשר לקבל פטור ממדים, נדאג לך - רק תבוא", הוא אומר. "בתכל'ס, הם רק משתמשים וזורקים. אני מאוד מפחד שאם לא אקבל את הפטור, יתקיפו אותי שוב".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מוקיע ומגנה כל התנהלות אלימה כלפי משרתיו. לאור חומרת האירוע המדובר, בקשת החייל נבדקת כעת על ידי הגורמים הרלוונטיים בצה"ל". גורמים בבסיס הוסיפו כי בקשתו של החייל הוגשה רק היום ותידון בוועדה הבאה בצורה מסודרת.