צפו: שוטר מג"ב ריסס גז בעיניו של ילד פלסטיני

צילומי מצלמות האבטחה ברחוב צלאח א-דין שבמזרח ירושלים העידו כי השוטר ריסס גז פלפל בעיני של ילד בן 10 וחצי, זאת על אף שהילד לא עורר כל פרובוקציה. מפקד מג"ב הורה על השעייתו של השוטר בשירות חובה, ופרטיו הועברו לידי המחלקה לחקירת שוטרים

שוטר משמר הגבול הושעה היום מתפקידו, זאת לאחר שעל פי החשד ריסס בעיניו של ילד פלסטיני גז פלפל. מתיעוד של מצלמות האבטחה שפעלו באזור ההתרחשות והגיע לידי חדשות 2 עולה כי שוטר בשירות חובה התיז את הגז בעיניו של הילד בן ה-10 וחצי ללא כל סיבה מוצדקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט

בתיעוד המצולם, נראה הילד, שיהב סיאן מדבר עם אביו ברחוב צלאח א-דין שבמזרח ירושלים. לאחר זמן קצר החל הילד לצעוד במעלה הרחוב. אלא שאז, הגיח השוטר מתוך ניידת משמר הגבול והתיז את גז הפלפל בעיניו של הילד. בצילומים ניתן להיווכח כי הילד לא עורר כל פרובוקציה נגד השוטר וכי הגז רוסס לעברו ללא כל סיבה.

לאחר שנפגע בפניו מהגז, פונה הילד לבית חולים במזרח ירושלים. כשהתברר לאחר בדיקה רפואית כי כתוצאה מהריסוס קיים חשש כבד למאור עיניו, פונה הילד לבית החולים הדסה עין כרם.

במג"ב פנו למח"ש, השוטר הושעה

אביו של הילד הבהיר היום כי הוא עתיד לפעול נגד השוטר שתקף בגז את בנו, ולהגיש תלונה במחלקה לחקירת שוטרים נגדו. ואולם, במשמר הגבול הקדימו את האב והעבירו לידי המחלקה לחקירת שוטרים את תיעוד המקרה בצירוף פרטי הבדיקה שנערכה בנושא.

במשמר הגבול הודו כי השוטר ביצע שימוש בגז פלפל ללא כל סיבה מוצדקת שלא על פי הנהלים וההנחיות המקובלות. בשל כך, הורה מפקד משמר הגבול להורות על השעיית השוטר מכל פעילות, זאת בנוסף להעברת ממצאי בדיקתם לידי המחלקה לחקירות שוטרים.

השוטר ריסס גז מדמיע בגלל עבירת תנועה

רק לפני כשבועיים דווח על מפגש אחר בין אזרח לבין שוטר משטרת ישראל שהסתיים בצריבת עיניים, זאת בשל שימוש בלתי מוצדק בגז מדמיע. עמנואל ביטון, תושב בני ברק שנתפס בגין שימוש בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה - פונה לטענתו לבית החולים במצב קל, לאחר שלובש מדים התיז לעברו גז מדמיע בתום דין ודברים ביניהם.

האירוע התרחש בנובמבר האחרון, אז, לדברי ביטון, הגיע עם רכבו לצומת הרחובות רבי עקיבא ואלישע בעיר. "עצרתי בדיוק ברמזור", סיפר ביטון, "השוטר אמר לי לעשות פרסה ולהגיע ניידת". הוא הגיע אל הניידת שם הסביר לו שוטר התנועה את דבר העבירה, והחל לרשום לו דוח.

כשניסה ביטון להסביר את עצמו ללא הצלחה - התפתחו בין הצדדים דין ודברים שבעקבותיהם רשם לו השוטר, לטענתו, דוח נוסף בגין הפרעה לשוטר. "שאלתי אותו: 'למה?' הוא אמר לי: 'ככה. ניפגש בבית המשפט'", טען האזרח.

לאחר שנדמה היה כי המפגש בין השניים הסתיים, פנה ביטון לדרכו. אז, כך נראה בתיעוד, שלף השוטר מכל גז מדמיע והתיז לעברו - לעיניהם המשתאות של עדי ראייה רבים שהיו במקום. "לא ראיתי כלום, יש לי עדשות בעיניים ושרף לי", סיפר האזרח ההמום, "הרבה אנשים באו ועזרו לי עם חלב ומים".

ביטון סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי איש החוק אף פנה לזוג פקחים שעברו באזור ואמר להם: "זוזו, לא ראיתם את מה שקרה כאן" - ונסע לדרכו כשהוא מותיר את הנהג כשעיניו צורבות ללא הגשת עזרה או טיפול.

עדי הראייה לאירוע חשו אל רכבו של ביטון והמשיכו להעניק לו סיוע. לאחר מכן, הוא פונה לקבלת טיפול בבית החולים "מעייני הישועה" הסמוך ומצבו הוגדר קל. ממשטרת תל אביב נמסר כי הנושא הועבר לטיפול המחלקה לחקירות שוטרים. במחלקה לחקירות שוטרים אומרים כי "תלונתו של מר ביטון אכן התקבלה ובעקבותיה פתחה מח"ש בחקירה. טרם התקבלה החלטה בתיק".