הכירו את המסתערבים של הדרום

פעילות יחידת המסתערבים של משמר הגבול באזור הדרום היא כבר דבר שבשגרה, למרות שהיא בדרך כלל חסויה. הלוחמים נאבקים במחבלים ובהברחות בגבול ישראל-מצרים, עם אמצעים מיוחדים ובסיוע מסוקים. הצטרפנו לאימוני היחידה לקראת הפעילות המבצעית שלהם - כך זה נראה

גבול ישראל-מצרים לפני כשנה. במסוק שנראה בסרטון נמצא כוח מיוחד של לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב דרום במרדף אחרי רכב דוהר, שבו חוליית מבריחים - רגע אחרי שביצעו עסקת סמים של מאות קילוגרמים בשווי מיליוני שקלים. המבריחים רצים מהרכב, הלוחמים יוצאו מהמסוק, ובתום מרדף רגלי המבריחים נתפסים. נשמע כמו סצינה מסרט? אלא שזו המציאות בגבול הדרום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

תחילתה של יחידת המסתערבים של מג"ב דרום היא בסוף שנות ה-80 בעזה. תפקידה היה חיסול מחבלים, חטיפה וסיכול טרור. היחידה פורקה, ולפני שנה וחצי הוקמה מחדש בעקבות התחממות הגבול, כדי למנוע פעילות חבלנית מסיני, ולסכל הברחות סמים ואמצעי לחימה.

ומי הם הלוחמים ביחידה הסודית? "ההרכב האנושי מורכב מלוחמים שמגיעים לאחר סינון מאוד קפדני", אמר סנ"צ ש', מפקד יחידת המסתערבים. "אני כמפקד, גאה לפקד על לוחמים מהסוג הזה. עם ישראל יכול להיות שקט בזמן שיחידה מהסוג שלי יוצאת לשמור עליהם".

המסתערבים באירוע חטיפה (חדשות 2)

המבריחים מפתחים שיטות חדשות בעקבות הגדר

באחד האימונים, הלוחמים התחפשו לעובדי מע"צ, חסמו כביש, וחיכו לרכב של המבוקשים. כשהרכב הגיע, הוא נעצר במקום, והלוחמים הוציאו את המבוקשים מהרכב ועצרו אותם. באימון אחר, הלוחמים התחפשו למוכרי בסטות בשוק, עד מתן פקודת החטיפה. המטרה - חוליית מחבלים מבוקשת.

המכשול שהוקם לאורכו של הגבול עם מצרים, יחד עם הפעילות האינטנסיבית של לוחמי יחידת המסתערבים וכוחות נוספים של צה"ל בגזרה, הביאו לשינוי משמעותי וירידה משמעותית בהברחות. אבל הניסיונות נמשכים כל העת, והמצב השברירי במצרים מביא למתיחות מתמדת כאן באזור.

משתלטים על רכב (חדשות 2)

השקט הנוכחי עלול להטעות

לפני בניית גדר הגבול, ההברחות התבצעו בעזרת גמלים שסחבו עשרות קילוגרמים. הגדר המבוצרת עוזרת למניעה, אבל למבריחים יש שיטות חדשות. למשל, מהצד הישראלי של הגבול כמה כלי רכב עלולים לנגח את הגדר כדי לפעור חור. אז, מהצד המצרי מגיעה חוליית מבריחים.

השקט הנוכחי בגבול עלול להטעות. זו מלחמה יום יומית, שמתנהלת מתחת ומעל פני הקרקע מול המחבלים והמבריחים. גם הלילה ימשיכו המסתערבים בפעילות, אך קרוב לוודאי שרובה תישאר חסויה.