נתניהו: "גידול משמעותי במתקפות הסייבר מאירן"

ראש הממשלה נאם בכנס הסייבר הבינלאומי בתל אביב והתייחס גם למתקפות על ישראל שאותן ייחס לרפובליקה האסלאמית ו"גרורותיה - דוגמת חמאס". "אנחנו הודפים את רובן", אמר נתניהו והדגיש: "היעדים הם המערכות החיוניות הלאומיות שלנו"

לאחר שהבוקר (א') פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי אירן מגבירה את מאמציה לביצוע מתקפות סייבר על מדינות באזור, נשא ראש הממשלה בנימין נתניהו דברים בכנס באוניברסיטת תל אביב, והתייחס לאיומים השונים הנשקפים בתחום הדיגיטלי. נתניהו ציין כי ישראל "צועדת בין חמשת המדינות המובילות בעולם בתחום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכנס סייבר בינלאומי, במסגרת סדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון, אמר נתניהו: "התחום הזה פרוץ ואין בו שום היררכיה. ההתקפות יכולות לבוא מכל כיוון. מארגונים ומבודדים. אנחנו עמוק בתוך עידן הסייבר". ראש הממשלה הדגיש כי בחודשים האחרונים "אנו מזהים גידול משמעותי במתקפות הסייבר מאירן לישראל".

גם חמאס משתתפים בהתקפות. אילוסטרציה (רויטרס)
"ההתקפות מתבצעות גם על ידי גרורותיה של אירן - דוגמת חמאס", אמר. "היעדים הם המערכות החיוניות הלאומיות שלנו. למעשה, מעבר לשאלה של חשמל, מים רכבות ובנקים - כל תחום פתוח בחיים הכלכליים, שלא לדבר על הביטחוניים - הוא מטרה פוטנציאלית למתקפת סייבר".

"אנחנו הודפים את רוב המתקפות הללו, שרק יילכו ויתגברו", הבהיר ראש הממשלה. "אנחנו שואפים להקים 'כיפת ברזל' דיגיטלית, דבר שמחייב אותנו כל הזמן להקדים את יריבינו בתחרות בלתי פוסקת. לשם כך הקמנו את מטה הסייבר הלאומי - עוד בימיה של הממשלה הקודמת".

"אירן נערכת למתקפות סייבר כלפי בנות בריתה של ארה"ב"

הבוקר דיווח ה"ניו יורק טיימס" מפי מקורות אמריקנים בכירים כי ממשל אובמה עוזר לבנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון להתמודד עם איומי סייבר מצד אירן וקוריאה הצפונית.

על פי ההערכות, בנות הברית עליהן ארה"ב מגינה הן ערב הסעודית, איחוד האמירויות ובחריין, שמסייעות לארה"ב באיתור משלוחי נשק אירניים ועוצרות את משלוחי הנשק. באסיה עולה וגוברת הדאגה מפני מתקפת סייבר של קוריאה הצפונית כלפי יפן ודרום קוריאה.

בהקשר זה, מקור צבאי ישראלי בכיר אמר ל"ניו יורק טיימס" כי יש ראיות לשיתוף פעולה בין אירן לקוריאה הצפונית בפיתוח לחימה ממוחשבת. עם זאת, ההערכה היא כי יכולות המחשוב של אירן וקוריאה הצפונית נמוכות מאלו של ישראל, ארצות הברית, בריטניה, רוסיה וסין.

"ההתקדמות הטכנולוגית של אירן מבהילה"

מקורות ישראלים ואמריקנים הביעו בתקופה האחרונה דאגה מפני התקדמות המחשוב האירני. מפקד לשעבר בצבא ארצות הברית אמר כי "אירן הבהילה את כולם בשל המהירות בה יכולותיה הטכנולוגיות התגברו". מקור אמריקני מסר כי "המתקפה האירנית על ערב הסעודית הייתה קריאת השכמה באזור, מכיוון שהיא גרמה לכולם להבין כי האירנים רואים במתקפת הסייבר תגובה יעילה כנגד הסנקציות".

במסמך פעולה אמריקני שדלף בימים האחרונים הצהירה ארצות הברית כי היא שומרת על זכותה לבצע "פעולות מנע כנגד איומים מיידיים". במהלך השנה האחרונה בוצעו שתי התקפות סייבר נרחבות כלפי בנות בריתה של ארה"ב - ערב הסעודית ודרום קוריאה, מתקפות אשר ניסו לפגוע במערכות המחשוב ובמערכת הבנקאית של המדינות