דיווחים: תנועה ערה של כלי טיס ישראלים בגבול הצפוני

סוף שבוע מתוח ראשון בגזרה הצפונית מאז התקיפה בסוריה: מטוסי קרב של חיל האוויר הוזנקו היום לגזרה וביצעו גיחות בגבול הצפוני – כך על פי דיווחים שונים בלבנון. הגיחות - לצורך הפגנות נוכחות ואיסוף מודיעין. הרמטכ"ל לן הלילה בצפון - והבוקר סייר במוקדי תיירות ובאזורי ההיערכות

מטוסים חגו מעל שמי הבול הצפוני. ארכיון (רויטרס)

אחרי התקיפה - צה"ל מפגין נוכחות בצפון הארץ: מטוסי קרב של חיל האוויר חגו היום (שבת) מעל שמי הגבול הצפוני - וביצעו גיחות במקום, כך דווח בכלי תקשורת שונים בלבנון. תכליתן של הטיסות הללו - הפגנת נוכחות באזור ואיסוף מודיעין על פעולות כאלה או אחרות שייתכן וגורמי הטרור באזור מתכננים להוציא אל הפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אמצעי תקשורת בלבנון דיווחו הבוקר כי מטוסים ישראלים חגו בשמי דרום לבנון וחגו מעל בקעת הלבנון. הגיחות הללו בוצעו על רקע הזרמת כוחות לאזור הצפון בשבוע האחרון והגברת הכוננות וההיערכות באזור - זאת לאחר התקיפה סמוך לקוניטרה שבסוריה בתחילת השבוע, בה נהרגו בכירי חיזבאללה וגנרל במשמרות המהפכה של אירן.

סייר בין מוקדים בצפון. הרמטכ"ל גנץ (חדשות 2)

במקביל, לאחר שאתמול ערכו הרמטכ"ל גנץ ושר הביטחון יעלון הערכות מצב באזור הצפון, סייר גם היום הרמטכ"ל בגזרה. גנץ סייר באתרי נופש אליהם הגיעו מטיילים, וגם באזורים בהם פרושים כוחות הצבא סמוך לגבול. גם אלוף פיקוד הצפון וסגן הרמטכ"ל סיירו היום באזור.

הכוננות הגבוהה נמשכת: "חיזבאללה עוד לא החליט כיצד להגיב"

בתוך כך, נמשכת הכוננות הגבוהה בצפון: אתמול (שישי) הושלמה הכנסת כוחות אבטחה ליישובים. על פי הערכות שונות, חיזבאללה עוד לא עבר ממצב של שגרה לחירום ולא עיבה כוחות בגבול או ערך שינויים בסדר הכוחות שלו בדרום לבנון. בצה"ל מעריכים כי ארגון הטרור "עוד לא החליט כיצד והיכן להגיב" לחיסול הגנרל האירני ואנשי חיזבאללה בסוריה בתחילת השבוע.

בצה"ל ערכו אתמול תרגיל קטן היקפים באזור, בו לקחו חלק גם כלי טיס. מצה"ל נמסר כי הורגשה תנועה של כלי רכב צבאיים, והתרגיל נערך עד כניסת השבת.

יעלון בדיון הערכת מצב בצפון, אתמול (חדשות 2)

אתמול התייחסו למצב המתוח בגבול שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ - והבהירו כי צה"ל ערוך לכל תרחיש: "כוחות צה"ל עוקבים אחרי מה שמתרחש במרחב, מאוד דרוכים, מאוד ערוכים, מאוד נכונים לכל פעולה שתידרש", אמר גנץ.

"הציבור חי את שגרת חייו הנכונה עשה את צעדי הדריכות הנדרשים. בסך הכל צפון שקט, חזק, איתן", הוא הוסיף. "צה"ל מוכן לכל משימה כפי שלא תתפתח, יפעל בשיקול דעת מצד אחד, אבל בנחישות ובעוצמה הנדרשת מצד שני".

כוחות בדרך לצפון, השבוע (חדשות 2)

השר יעלון הצטרף להערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון והבהיר: "עלינו להיות ערוכים ומוכנים לכל ניסיון לאתגר אותנו, נוכח הקריאות הנשמעות בצד השני". במהלך הערכת המצב, בהשתתפות אלוף הפיקוד אביב כוכבי, ראש אמ"ץ אלוף יואב הר אבן ובכירי הפיקוד, קיבל שר הביטחון סקירות על מוכנות הכוחות בגזרה הצפונית.

"חשוב להמשיך לשמור על קור רוח וסבלנות, ולדעת להגיב באופן המתאים ביותר, כזה שיבהיר לכל מי שינסה לפגוע בנו, שלא נסבול התגרויות מכל גזרה שהיא", אמר יעלון. "ישראל תראה בממשלות, במשטרים ובארגונים שמעבר לגבולה הצפוני אחראיים למתרחש משטחם, ותדע לגבות מחיר בכל מקרה של פגיעה בריבונות הישראלית, באזרחים ובחיילים".

דיווח: חיזבאללה העביר מסר לפיו לא יגיב לתקיפה משטח לבנון 

העיתון הכווייתי ״אל-אנבאא״ דיווח הבוקר (שבת) כי על סמך מקורות בממשלת לבנון, חיזבאללה הבטיח שלא להגיב משטח לבנון על התקיפה בקוניטרה המיוחסת לישראל.

הדיווח מיוחס לשר מטעם חיזבאללה, מוחמד פניש, שאמר בישיבת הממשלה כי החששות שהועלו בלבנון על תגובה אפשרית לתקיפה, שעלולה להוביל למתקפת נגד קשה על לבנון מצד ישראל, היו "מוגזמים".

לא יגיבו משטח לבנון? (AP)


"לחיזבאללה יש לא רק אומץ אלא גם תבונה במידה ניכרת. כאשר תהיה תגובה, האינטרס של לבנון יילקח בחשבון לפני כל דבר אחר", הבהיר השר ליתר חברי הממשלה.