חיזבאללה: נגיב לתקיפה - אבל לא משטח לבנון

כשבוע לאחר התקיפה סמוך לקוניטרה המיוחסת לישראל בה נהרגו בכירי אגרון הטרור וגם גנרל במשמרות המהפכה, הבהירו גורמים בחיזבאללה לממשלת לבנון כי לא יגיבו לתקיפה משטח לבנון - זאת על מנת לא להביא למתקפת נגד מצד ישראל. "האינטרס של לבנון נלקח בחשבון יותר מכל דבר אחר", הבהיר שר מטעם הארגון. הכוננות בצפון נמשכת

תגובה תגיע - אבל לא מלבנון (AP)

חיזבאללה הבטיח להגיב לתקיפה בקוניטרה בתחילת השבוע, אבל הוא לא יעשה זאת משטח לבנון: כך לפחות מוסרים היום (שבת) מקורות בממשלת לבנון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העיתון הכווייתי ״אל-אנבאא״ מדווח היום כי על סמך מקורות בממשלת לבנון, חיזבאללה הבטיח שלא להגיב משטח לבנון על התקיפה בקוניטרה המיוחסת לישראל, בה נהרגו בכירים בארגון ומפקד בכיר במשמרות המהפכה של אירן.

הדיווח מיוחס לשר מטעם חיזבאללה, מוחמד פניש, שאמר בישיבת הממשלה כי החששות שהועלו בלבנון על תגובה אפשרית לתקיפה, שעלולה להוביל למתקפת נגד קשה על לבנון מצד ישראל, היו "מוגזמים".

"לחיזבאללה יש לא רק אומץ אלא גם תבונה במידה ניכרת. כאשר תהיה תגובה, האינטרס של לבנון יילקח בחשבון לפני כל דבר אחר", הבהיר השר ליתר חברי הממשלה.

 נמשכת הכוננות הגבוהה בצפון

בתוך כך, נמשכת הכוננות הגבוהה בצפון - ואתמול (שישי) הושלמה הכנסת כוחות אבטחה ליישובים. על פי הערכות שונות, חיזבאללה עוד לא עבר ממצב של שגרה לחירום ולא עיבה כוחות בגבול או ערך שינויים בסדר הכוחות שלו בדרום לבנון. בצה"ל מעריכים כי ארגון הטרור "עוד לא החליט כיצד והיכן להגיב" לחיסול הגנרל האירני ואנשי חיזבאללה בסוריה בתחילת השבוע.

בצה"ל ערכו אתמול תרגיל קטן היקפים באזור, בו לקחו חלק גם כלי טיס. מצה"ל נמסר כי הורגשה תנועה של כלי רכב צבאיים, והתרגיל נערך עד כניסת השבת.

טנקים בדרך לצפון, אתמול (חדשות 2)

אתמול התייחסו למצב המתוח בגבול שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ - והבהירו כי צה"ל ערוך לכל תרחיש: "כוחות צה"ל עוקבים אחרי מה שמתרחש במרחב, מאוד דרוכים, מאוד ערוכים, מאוד נכונים לכל פעולה שתידרש", אמר גנץ.

"הציבור חי את שגרת חייו הנכונה עשה את צעדי הדריכות הנדרשים. בסך הכל צפון שקט, חזק, איתן", הוא הוסיף. "צה"ל מוכן לכל משימה כפי שלא תתפתח, יפעל בשיקול דעת מצד אחד, אבל בנחישות ובעוצמה הנדרשת מצד שני".

"דרוכים וערוכים". גנץ בביקור בצפון, אתמו (חדשות 2)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצטרף להערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון והבהיר: "עלינו להיות ערוכים ומוכנים לכל ניסיון לאתגר אותנו, נוכח הקריאות הנשמעות בצד השני". במהלך הערכת המצב, בהשתתפות אלוף הפיקוד אביב כוכבי, ראש אמ"ץ אלוף יואב הר אבן ובכירי הפיקוד, קיבל שר הביטחון סקירות על מוכנות הכוחות בגזרה הצפונית.

"חשוב להמשיך לשמור על קור רוח וסבלנות, ולדעת להגיב באופן המתאים ביותר, כזה שיבהיר לכל מי שינסה לפגוע בנו, שלא נסבול התגרויות מכל גזרה שהיא", אמר יעלון. "ישראל תראה בממשלות, במשטרים ובארגונים שמעבר לגבולה הצפוני אחראיים למתרחש משטחם, ותדע לגבות מחיר בכל מקרה של פגיעה בריבונות הישראלית, באזרחים ובחיילים".

יעלון ואלוף פיקוד הצפון, אתמול (אריאל חרמוני, דוברות משרד הביטחון)

שר הביטחון הדגיש: "לא נסבול נסיונות לפגוע בנו ונדע להגיב בעוצמה כלפי כל ניסיון שכזה". הוא קרא לתושבי הצפון ולמטיילים באזור לשמור על שגרה ולהישמע להוראות צה"ל במידת הצורך. "נמשיך לפעול בנחישות, באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל", סיכם שר הביטחון.