צה"ל הגיש תלונה לאו"ם נגד סוריה: טנקים בגולן

בישראל שומרים שלא להתערב בקרבות העזים באזור קוניטרה בין כוחות אסד למורדים, אך הגישו תלונה לאו"ם נגד סוריה בטענה שזו "הפרה הסכמי הפסקת האש כשהכניסה טנקים לשטח המפורז". בעקבות הלחימה, אוסטריה הודיעה כי היא משיבה בחזרה את 380 חייליה המוצבים שם במסגרת כוח האו"ם

צה"ל לא פועל ולא מגיב לקרבות הסוערים בין כוחות אסד למורדים סמוך לגבול סוריה עם ישראל, אבל עוקב מקרוב אחר המתרחש ואף פועל במישור הדיפלומטי: הצבא הגיש תלונה לאו"ם בטענה שהסכמי הפסקת האש הופרו, בעקבות כניסה של טנקים סורים לשטח המפורז באזור קוניטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, הודיעה היום אוסטריה כי היא מפנה את פקחיה שהוצבו ברמת הגולן כחלק מכוח האו"ם. ההחלטה התקבלה בעקבות הקרבות שאירעו היום במעבר קוניטרה, שבהם נפצעו, בין היתר, שני חיילי או"ם. באזור קוניטרה משרתים 380 חיילים אוסטרים, מתוך כאלף חיילי האו"ם בסך הכל - כך שעזיבתם תהיה מכה רצינית למשימת הפיקוח של האו"ם.

במשרד החוץ בירושלים קיבלו היום הודעה מהאוסטרים בדבר החלטתם להסיג את כוחותיהם מכח אונדו"ף בגולן. "אנו מעריכים את תרומתה ומחויבותה רבת השנים של אוסטריה לכוחות שמירת השלום במזרח התיכון, אך עם זאת אנו מצרים על החלטה זו, ומביעים תקווה כי לא תביא להסלמה נוספת באזור", אמרו במשרד החוץ והדגישו: "ישראל מצפה מהאו"ם לעמוד במחוייבותו על פי החלטת מועצת הביטחון 350 (1974), שמתוקפה הוקם כח אונדו"ף" .

פיצוץ בקרבות בקוניטרה, היום (רויטרס)

מאות תושבים ומטיילים תצפתו על הקרבות

"אנחנו עומדים וצופים לעבר מעבר הגבול ורואים את הקרבות הקשים בין המורדים לצבא סוריה. הצבא הסורי מנסה לכבוש מחדש את המעבר מהמורדים והירי בחלקו זולג עלינו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה.

הוא הודיע כי אזור המטעים נסגר לחקלאים ולאזרחים שהגיעו לקטיף דובדבנים: "אנחנו ממשיכים בשגרה מלאה למעט קטע הכביש 98 בין עין זיוון לאלוני הבשן. שאר החיים מתנהלים כרגיל". במהלך הקרבות העזים שלא נפסקים מאז שעות הבוקר המוקדמות, פגז נפל במחנה האו"ם הסמוך.

מוזי אנידגר, תושב מרום גולן, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי מאות תושבים ומטיילים תצפתו על הקרבות מבנטל: "רואים את כל קוניטרה - יש שם פשוט אש ותמרות עשן - אבל זה לא מפחיד אותנו, לא נראה לי שזה יתקרב אלינו. הכל יישאר שם".