עשן ופיצוצים: צפו בתיעוד בקרב בסוריה מגבול ישראל

תושבים ומבקרים ברמת הגולן חזו במו עיניהם בקרב הקשה בין המורדים לצבא אסד על מעבר הגבול הסורי, שעל פי הדיווחים חזר לשלוט בו. מאות ישראלים מתצפתים: "היה פה אש ותמרות עשן". צפו בתיעוד

יריות, פצצות, עשן ופצועים: גבול סוריה-ישראל במעבר קונייטרה הפך היום לזירת קרב סוערת בין המורדים הסורים לצבא אסד, כשהכל לעיני תושבי רמת הגולן המודאגים. כוחות צה"ל תוגברו באזור וחוששים מזליגת הקרבות לישראל באופן מסיבי. מוקדם יותר המורדים טענו שהצליחו להשתלט על צדו הסורי של הגבול, אך כוחות אסד משיבים לעברם אש כבדה. על פי הדיווחים, צבא אסד הצליח להשתלט מחדש על המעבר, וגורמים בישראל מזהים רגיעה יחסית סמוך לשעה 14:00.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו עומדים וצופים לעבר מעבר הגבול ורואים את הקרבות הקשים בין המורדים לצבא סוריה. הצבא הסורי מנסה לכבוש מחדש את המעבר מהמורדים והירי בחלקו זולג עלינו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט ראש המועצה אזורית גולן אלי מלכה.

הוא הודיע כי אזור המטעים נסגר לחקלאים ולאזרחים שהגיעו לקטיף דובדבנים: "אנחנו ממשיכים בשגרה מלאה למעט קטע הכביש 98 בין עין זיוון לאלוני הבשן. שאר החיים מתנהלים כרגיל". במהלך הקרבות העזים שלא נפסקים מאז שעות הבוקר המוקדמות, פגז נפל במחנה האו"ם הסמוך.

מוזי אנידגר, תושב מרום גולן, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי מאות תושבים ומטיילים תצפתו על הקרבות מבנטל: "רואים את כל קונייטרה - יש שם פשוט אש ותמרות עשן - אבל זה לא מפחיד אותנו, לא נראה לי שזה יתקרב אלינו. הכל יישאר שם".

מעבר התפוחים

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי המורדים מנסים שוב ושוב לחסום את מעבר הגבול בקוניטרה שמשמש למעבר תפוחים מרמת הגולן לסוריה. על פי ההודעה, הצבא הסורי נלחם במורדים, גרם לאבידות ולפצועים והשתלט על המעבר מחדש.

משקיפים בריטים למען זכויות אדם שנמצאים במקום חוששים מהמשך התפתחות הקרבות. "יש כאן פיצוצים עזים ועימותים חריפים באזור", ציין ראמי עבדלרחמאן מכוח המשקיפים של האו"ם.

מעבר קונייטרה. ארכיון (רויטרס)

הקרבות הבוקר התרכזו במרחב העיר קונייטרה. אחד המוקדים של הקרבות הוא מעבר הגבול, בצדו הסורי. המעבר מורכב משלושה חלקים, זה הסורי, מרוחק יותר הוא האזור המפורז שבשליטת כוחות האו"ם, והחלק המרוחק עוד יותר - צדו הישראלי של המעבר. הקרב מתרכז בחלק הסורי בלבד.

מה שמתרחש בסוריה ממשיך להעסיק את העולם כולו. הבית הלבן קרא לאירן ולבני בריתה בלבנון – ארגון חיזבללה, להוציא את כוחותיהם מסוריה, הכוחות שמסייעים לאסד בלחימה. "אירן משתפת פעולה עם רודנים", אמר דובר הבית הלבן ג'י קרני.

בהכנת הידיעה השתתף עמית ולדמן