גנץ: פחות שליחויות לחו"ל ויועצים חיצוניים

לאחר הקיצוץ באימונים ובתעסוקות המבצעיות, הודיע הרמטכ"ל על צמצומים נוספים בצה"ל. על הפרק: ביטול השליחויות המקצועיות בחו"ל וצמצום העסקת היועצים החיצוניים בצה"ל. גנץ: "מה שיהיה קשה לחברה יהיה קשה לנו ביתר שאת"

מודאג מהקיצוץ. הרמטכ"ל גנץ (דובר צה"ל)

אחרי ההודעה על ביטול אימונים ותעסוקות מבצעיות, הודיע הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ על קיצוצים נוספים שיבוצעו בצה"ל. על הפרק הפעם: צמצום העסקת היועצים החיצוניים וביטול השליחויות המקצועיות בחו"ל. השליחויות המבצעיות לא ייפגעו בקיצוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו נפגשים עם אתגר כלכלי בתקופה האחרונה, לא יהיה קל בשנים האחרונות להתמודד עם המציאות. אנו נידרש לבצע את ההתמרות הכלכליות", הסביר הרמטכ"ל מוקדם יותר במהלך ביקור בבסיס שיזפון. הוא הבהיר כי צה"ל ייבחן איפה ניתן להצטמצם עוד יותר, בשל האילוצים הכלכליים. "אנחנו לא שונים מהחברה הישראלית, אנחנו החברה", אמר גנץ, "מה שיהיה קשה לחברה יהיה קשה לנו ביתר שאת, נצמצם איפה שאפשר".

הרמטכ"ל הוסיף כי הכוחות הסדירים יועברו בעקבות הקיצוץ משימות המבצעיות. "אנחנו נישען על הישגי הכשירויות שהשגנו עד עכשיו", הסביר. "נעשה כל מאמץ לשמר את האימונים של המילואים, ננסה לעבור את רגעי המשבר האלה". באוצר חוששים עכשיו כי פרסום התכנית, טרם ההצבעה על התקציב, יוביל למצב שבו חלק מהשרים יידרשו למתן את הקיצוץ בביטחון - שיעמוד בשנה הקרובה על שלושה מיליארד שקלים.

"מסכן אותנו אם נבוא לא מוכנים"

חיילי מילואים רבים התבשרו אתמול באמצעות התקשורת על ההחלטה לבטל אימונים ותעסוקות מבצעיות. מספר אנשי מילואים ששוחחו אתמול עם חדשות 2 באינטרנט חששו כי מראות מלחמת לבנון השנייה יחזרו על עצמם. גם הלוחמים הסדירים הביעו חשש שכעת נטל המשימות ייפול עליהם.

"במקום לקצץ בדברים אחרים ולא נחוצים, צריך להשקיע בנו, ראינו מה קרה אחרי מלחמת לבנון השנייה וזה ייקרה גם עכשיו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מ"פ במילואים. "זה קרה כאילו בהינף יד אבל המשמעות הזאת עצומה - זה מסכן את כולנו אם נבוא לא מוכנים לשדה הקרב" .

"מצד אחד זו בשורה נהדרת ברמה האישית - פחות ימי מילואים זה נהדר למשפחה, אבל כולם יודעים איך צה"ל היה נראה כשבקושי התאמנו", אמר חייל אחר. "במלחמת לבנון השנייה התגלו כל כך הרבה קשיים שמקורם במחסור באימונים ובציוד, ולא נרצה להגיע למלחמה הבאה, שלכולם ברור שתהיה, כמו שהגענו למלחמה של קיץ 2006".

"זה מסכן אותנו". חיילי מילואים, ארכיון (דובר צה"ל)

זימונים למילואים בוטלו, אימונים צומצמו

אתמול הודיע הרמטכ"ל על שורה של צעדים להקטנת הוצאותיו של צה"ל בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון. בין הגזירות: ביטול התעסוקות שנכנס לתוקף באופן מיידי, וביטול זימונים לתעסוקות שכבר נשלחו לחיילים. המשמעות: 70 גדודי מילואים לא יבצעו השנה תעסוקות.

גם באימונים מקצץ הצבא. הרמטכ"ל הודיע כי מעתה יתאמנו רק יחידות חי"ר ושיריון, שלהן תכניות אופרטיביות במקרה של התפתחות ביטחונית. בנוסף, גם היקף האימונים במסגרת הצבא הסדיר יצומצמו משמעותית: כל התרגילים המטכ"ליים שתוכננו לשנה הקרובה בוטלו.

"יש משמעויות כבדות ומיידיות לתקציב הביטחון - המצב משברי. כדי לצלוח את 2013-2014 אנו נאלצים לחתוך בימי מילואים, להוריד באימונים ובתעסוקה המבצעית של המילואים וכפועל יוצא מזה להעמיס על הסדיר, שיעשה פעילויות במקום המילואים", אמר אתמול שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בוועדת החוץ והביטחון. "יהיו קיצוצים בטווח הקצר ובתנאי שנדע לתת מענה בטווח הארוך. אנו נערכים לשנה קשה מאוד ב-2014".