הרמטכ"ל מזהיר מהקיצוץ: "לא יהיה קל, נצמצם איפה שאפשר"

על רקע הודעתו אתמול עם קיצוץ באימונים ובתעסוקות מבצעיות לאנשי המילואים, התייחס היום הרמטכ"ל גנץ לגזירות התקציב. "לא יהיה קל להתמודד עם המציאות הזאת", ציין במהלך ביקור בבסיס שיזפון שבדרום. הוא הוסיף ואמר כי צה"ל ימשיך לבחון איך ניתן להצטמצם עוד יותר

מודאג מהקיצוץ. הרמטכ"ל גנץ (דובר צה"ל)

קרבות התקציב נמשכים, ולאחר שהרמטכ"ל בני גנץ הודיע אתמול על שורת קיצוצים באימונים ובתעסוקות מבצעיות, היום הוא מתייחס להחלטה ומזהיר מהשנים הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו נפגשים עם אתגר כלכלי בתקופה האחרונה, רבות דובר בו, לא יהיה קל בשנים האחרונות להתמודד עם המציאות. אנו נידרש לבצע את ההתמרות הכלכליות", אמר גנץ במהלך ביקור בבסיס שיזפון שבדרום. עם זאת, הוא הבהיר כי צה"ל יבחן איפה ניתן להצטמצם עוד יותר, בשל האילוצים הכלכליים. באוצר חוששים עכשיו כי פרסום התכנית, טרם ההצבעה על התקציב, יוביל למצב שבו חלק מהשרים יידרשו למתן את הקיצוץ בביטחון - שיעמוד בשנה הקרובה על שלושה מיליארד שקלים.

עוד הוסיף הרמטכ"ל כי "אנחנו לא שונים מהחברה הישראלית, אנחנו החברה. מה שיהיה קשה לחברה יהיה קשה לנו ביתר שאת, נצמצם איפה שאפשר. החלטנו על הסתת הכוחות הסדירים למשימות המבצעיות, אנחנו נישען על הישגי הכשירויות שהשגנו עד עכשיו. נעשה כל מאמץ לשמר את האימונים של המילואים, ננסה לעבור את רגעי המשבר האלה, נקפיד לשמר את הכשירות של הצבא גם בהמשך בעתיד, ואני מאמין שנדע להתמודד איתם".

גנץ התייחס גם לעניין שילוב החרדים בצה"ל ואמר כי הוא לא חושב שמישהו בצבא חושב שהוא פראייר: "כל מה שאנחנו עושים כאן הוא זכות גדולה, אנו נפעל ככל הניתן לגיוס רחב כפי שתקבע הממשלה ונקבל לזרועותינו כל חייל שהוא חרדי וחילוני. כל אחד יהיה על פי תפיסת עולמו ויתרום את חלקו. צה"ל התברך בכוח אדם איכותי וזה חוסנו האמיתי".

התרגילים צומצמו. ארכיון (דובר צה"ל)

"מסכן אותנו אם נבוא לא מוכנים"

חיילי מילואים רבים אתמול התבשרו באמצעות התקשורת על ההחלטה לבטל אימונים ותעסוקות מבצעיות. מספר אנשי מילואים ששוחחו אתמול עם חדשות 2 באינטרנט חששו כי מראות מלחמת לבנון השנייה יחזרו על עצמם. גם הלוחמים הסדירים הביעו חשש שכעת נטל המשימות ייפול עליהם.

"במקום לקצץ בדברים אחרים ולא נחוצים, צריך להשקיע בנו, ראינו מה קרה אחרי מלחמת לבנון השנייה וזה ייקרה גם עכשיו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מ"פ במילואים. "זה קרה כאילו בהינף יד אבל המשמעות הזאת עצומה - זה מסכן את כולנו אם נבוא לא מוכנים לשדה הקרב" .

לוחם מילואים שמשרת בגדוד הנדסה הצטרף לדברים ואמר כי ההחלטה תפגע ישירות בכשירות של החיילים, שגם כך "רבים מהם מרגישים שהם לא מספיק מוכנים למלחמה עתידית". לדבריו,  קל לבטל אימונים, אבל צריך להילחם על זה. "חוץ מההווי שהוא מאוד חשוב, אנחנו נהיה פחות מוכנים", אמר לוחם המילואים, "אולי כדאי היה לחשוב על זה קודם. זה לא סתם החלטה שרירותית, זה ישפיע על הביטחון של כולנו".

"מצד אחד זו בשורה נהדרת ברמה האישית - פחות ימי מילואים זה נהדר למשפחה, אבל כולם יודעים איך צה"ל היה נראה כשבקושי התאמנו", אמר חייל אחר. "במלחמת לבנון השנייה התגלו כל כך הרבה קשיים שמקורם במחסור באימונים ובציוד, ולא נרצה להגיע למלחמה הבאה, שלכולם ברור שתהיה, כמו שהגענו למלחמה של קיץ 2006".

חיילי מילואים בעמוד ענן (עמית ולדמן)

זימונים למילואים בוטלו, אימונים צומצמו

אתמול הודיע הרמטכ"ל על שורה של צעדים להקטנת הוצאותיו של צה"ל בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון. בין הגזירות: ביטול התעסוקות שנכנס לתוקף באופן מיידי, וביטול זימונים לתעסוקות שכבר נשלחו לחיילים. המשמעות: 70 גדודי מילואים לא יבצעו השנה תעסוקות.

גם באימונים מקצץ הצבא. הרמטכ"ל הודיע כי מעתה יתאמנו רק יחידות חי"ר ושיריון, שלהן תכניות אופרטיביות במקרה של התפתחות ביטחונית. בנוסף, גם היקף האימונים במסגרת הצבא הסדיר יצומצמו משמעותית: כל התרגילים המטכ"ליים שתוכננו לשנה הקרובה בוטלו.

"יש משמעויות כבדות ומיידיות לתקציב הביטחון - המצב משברי. כדי לצלוח את 2013-2014 אנו נאלצים לחתוך בימי מילואים, להוריד באימונים ובתעסוקה המבצעית של המילואים וכפועל יוצא מזה להעמיס על הסדיר, שיעשה פעילויות במקום המילואים", אמר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בוועדת החוץ והביטחון. "יהיו קיצוצים בטווח הקצר ובתנאי שנדע לתת מענה בטווח הארוך. אנו נערכים לשנה קשה מאוד ב-2014".

קיצוץ גם בפעולות החינוך והרווחה

במסגרת דיון של פורום המטה הכללי אמר הרמטכ"ל שצה"ל ימשיך לפעול על פי עקרונות של צבא צנוע, ויצמצם את פעילות החינוך, האירועים החברתיים ותקציבי הרווחה בצה"ל.

בחודש שעבר אישרה הממשלה את תקציב המדינה לשנים 2013-2014. בין ההחלטות שהתקבלו, קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון. זאת לאחר שהושגה פשרה על תקציב הביטחון, המוקש המרכזי שעמד במרכז הדיונים.

המחלוקת על היקף הקיצוץ בביטחון נפתרה בקבינט המדיני-ביטחוני, שאישר את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו על קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים, במקום ארבעה, כפי שדרש האוצר. ההחלטה הזו התקבלה פה אחד. נתניהו הסביר את החלטתו נוכח האתגרים והאיומים על מדינת ישראל.