"חיזבאללה טרם החליט איך להגיב"

בצה"ל ערכו היום תרגיל בצפון, על רקע המתיחות בגבול והכוחות בכוננות גבוהה. כתוצאה מהתרגיל הורגשה תנועה ערה של כלי רכב. ההערכה כי חיזבאללה טרם עבר למצב חירום, אך כוחות אבטחה הוכנסו ליישובים

כוננות בצפון. ארכיון (רויטרס)

בצפון נמשכת הכוננות הגבוהה, והיום (שישי) הושלמה הכנסת כוחות אבטחה ליישובים. על פי הערכות, חיזבאללה עוד לא עבר משיגרה לחירום ולא עיבה כוחות בגבול או ערך שינויים בסדר הכוחות שלו בדרום לבנון. בצה"ל מעריכים כי ארגון הטרור "עוד לא החליט כיצד והיכן להגיב" לחיסול הגנרל האירני ואנשי חיזבאללה בסוריה בתחילת השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בצה"ל ערכו היום תרגיל קטן היקפים באזור, בו לקחו חלק גם כלי טיס. מצה"ל נמסר כי הורגשה תנועה של כלי רכב צבאיים, והתרגיל נערך עד כניסת השבת. 

מוקדם יותר היום התייחסו שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והרמטכ"ל בני גנץ למצב המתוח בגבול - והבהירו כי צה"ל ערוך לכל תרחיש. "כוחות צה"ל עוקבים אחרי מה שמתרחש במרחב, מאוד דרוכים, מאוד ערוכים, מאוד נכונים לכל פעולה שתידרש", אמר גנץ.

"הציבור חי את שגרת חייו הנכונה עשה את צעדי הדריכות הנדרשים. בסך הכל צפון שקט, חזק, איתן", הוא הוסיף. "צה"ל מוכן לכל משימה כפי שלא תתפתח, יפעל בשיקול דעת מצד אחד, אבל בנחישות ובעוצמה הנדרשת מצד שני".

שר הביטחון בהערכת מצב (אריאל חרמוני, דוברות משרד הביטחון)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הצטרף להערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון והבהיר: "עלינו להיות ערוכים ומוכנים לכל ניסיון לאתגר אותנו, נוכח הקריאות הנשמעות בצד השני". במהלך הערכת המצב, בהשתתפות אלוף הפיקוד אביב כוכבי, ראש אמ"ץ אלוף יואב הר אבן ובכירי הפיקוד, קיבל שר הביטחון סקירות על מוכנות הכוחות בגזרה הצפונית.

"חשוב להמשיך לשמור על קור רוח וסבלנות, ולדעת להגיב באופן המתאים ביותר, כזה שיבהיר לכל מי שינסה לפגוע בנו, שלא נסבול התגרויות מכל גזרה שהיא", אמר יעלון. "ישראל תראה בממשלות, במשטרים ובארגונים שמעבר לגבולה הצפוני אחראיים למתרחש משטחם, ותדע לגבות מחיר בכל מקרה של פגיעה בריבונות הישראלית, באזרחים ובחיילים".

שר הביטחון הדגיש: "לא נסבול נסיונות לפגוע בנו ונדע להגיב בעוצמה כלפי כל ניסיון שכזה". הוא קרא לתושבי הצפון ולמטיילים באזור לשמור על שגרה ולהישמע להוראות צה"ל במידת הצורך. "נמשיך לפעול בנחישות, באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל", סיכם שר הביטחון.