אנשי מילואים על הקיצוץ: "ניפגע אנושות במלחמה הבאה"

אחרי שהתבשרו על הקיצוץ באימונים וביטול התעסוקות המבצעיות, חיילים ומפקדים במילואים חוששים מפני חזרתם של מראות ממלחמת לבנון השנייה. "לא נרצה להגיע למלחמה הבאה לא מוכנים", אמרו חיילים במילואים. גורם במערכת הביטחון: "זהו צעד בלתי נמנע ולצערנו לא האחרון"

"זו החלטה בזויה. אם תהיה מלחמה וייפתחו ועדות חקירה יאשימו אותנו" - כך הגיבו חיילי מילואים לאחר שהתבשרו באמצעות התקשורת על ההחלטה לבטל אימונים ותעסוקות מבצעיות. אנשי המילואים זועמים וחוששים כי מראות מלחמת לבנון השנייה יחזרו על עצמם. גם הלוחמים הסדירים הביעו חשש שכעת נטל המשימות ייפול עליהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במקום לקצץ בדברים אחרים ולא נחוצים, צריך להשקיע בנו, ראינו מה קרה אחרי מלחמת לבנון השנייה וזה ייקרה גם עכשיו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט מ"פ במילואים. "זה קרה כאילו בהינף יד אבל המשמעות הזאת עצומה - זה מסכן את כולנו אם נבוא לא מוכנים לשדה הקרב" .

לוחם מילואים שמשרת בגדוד הנדסה הצטרף לדברים ואמר כי ההחלטה תפגע ישירות בכשירות של החיילים, שגם כך "רבים מהם מרגישים שהם לא מספיק מוכנים למלחמה עתידית". לדבריו,  קל  לבטל אימונים, אבל צריך להילחם על זה. "חוץ מההווי שהוא מאוד חשוב, אנחנו נהיה פחות מוכנים", אמר לוחם המילואים, "אולי כדאי היה לחשוב על זה קודם. זה לא סתם החלטה שרירותית, זה ישפיע על הביטחון של כולנו".

"מצד אחד זו בשורה נהדרת ברמה האישית - פחות ימי מילואים זה נהדר למשפחה, אבל כולם יודעים איך צה"ל היה נראה כשבקושי התאמנו", אמר חייל אחר. "במלחמת לבנון השנייה התגלו כל כך הרבה קשיים שמקורם במחסור באימונים ובציוד, ולא נרצה להגיע למלחמה הבאה, שלכולם ברור שתהיה, כמו שהגענו למלחמה של קיץ 2006".

הרמטכ"ל. מקצץ (דובר צה"ל)

"לא הקיצוץ הראשון ולא האחרון"

גורם צבאי אמר כי ההחלטה הייתה בלתי נמנעת אך היא כואבת מאוד. "זה ייפגע אנושות בתפקוד של חיילי המילואים", ציין הגורם, "אבל מדובר בהחלטות שהם מעל הדרג הצבאי. בצה"ל הזהירו כל הזמן מהדבר הזה - והנה זה בא. אין יש מאין". גורם אחר במערכת הביטחון אמר כי זה לא הקיצוץ הראשון ולא האחרון שיתבצע בעקבות הקיצוץ.

מוקדם יותר הודיע הרמטכ"ל על שורה של צעדים להקטנת הוצאותיו של צה"ל בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון. בין הגזירות: ביטול התעסוקות שנכנס לתוקף באופן מיידי, וביטול זימונים לתעסוקות שכבר נשלחו לחיילים. המשמעות: 70 גדודי מילואים לא יבצעו השנה תעסוקות.

גם באימונים מקצץ הצבא. הרמטכ"ל הודיע כי מעתה יתאמנו רק יחידות חי"ר ושיריון, שלהן תכניות אופרטיביות במקרה של התפתחות ביטחונית. בנוסף, גם היקף האימונים במסגרת הצבא הסדיר יצומצמו משמעותית: כל התרגילים המטכ"ליים שתוכננו לשנה הקרובה בוטלו.

"יש משמעויות כבדות ומיידיות לתקציב הביטחון - המצב משברי. כדי לצלוח את 2013-2014 אנו נאלצים לחתוך בימי מילואים, להוריד באימונים ובתעסוקה המבצעית של המילואים וכפועל יוצא מזה להעמיס על הסדיר, שיעשה פעילויות במקום המילואים", אמר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בוועדת החוץ והביטחון. "יהיו קיצוצים בטווח הקצר ובתנאי שנדע לתת מענה בטווח הארוך. אנו נערכים לשנה קשה מאוד ב-2014".

קיצוץ גם בפעולות החינוך והרווחה

במסגרת דיון של פורום המטה הכללי אמר הרמטכ"ל שצה"ל ימשיך לפעול על פי עקרונות של צבא צנוע, ויצמצם את פעילות החינוך, האירועים החברתיים ותקציבי הרווחה בצה"ל.

בחודש שעבר אישרה הממשלה את תקציב המדינה לשנים 2013-2014. בין ההחלטות שהתקבלו, קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון. זאת לאחר שהושגה פשרה על תקציב הביטחון, המוקש המרכזי שעמד במרכז הדיונים.

המחלוקת על היקף הקיצוץ בביטחון נפתרה בקבינט המדיני-ביטחוני, שאישר את החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו על קיצוץ של שלושה מיליארד שקלים, במקום ארבעה, כפי שדרש האוצר. ההחלטה הזו התקבלה פה אחד. נתניהו הסביר את החלטתו נוכח האתגרים והאיומים על מדינת ישראל.