דיווח ברוסיה: "מערכת ה-S-300 תסופק לאסד רק בשנה הבאה"

על רקע הצהרות הנשיא הסורי וטענותיו של גורם ישראלי עלום שם שלפיהן חלקים ממערכת ה-S-300 כבר הועברו לידי סוריה, מתקבלים דיווחים סותרים במוסקבה לפיהם המערכת תועבר לידי דמשק "רק ברבעון השני של 2014"

S-300 רק ב-2014? (AP)

הדיווחים הסותרים על העברת או אי העברת מערכת הטילים המתקדמת לסוריה צוברים תאוצה: מקור בתעשייה הבטחונית הרוסית מסר הבוקר ליומון "וודומוסטי" כי מערכת הטילים המתקדמת מסוג S-300 טרם הגיעה לסוריה, וכי לא ברור אם תימסר לה כבר השנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו, המערכת מתוכננת להגיע לדמשק "רק ברבעון השני של שנת 2014". עיתון נוסף ברוסיה, Kommersant, דיווח אף הוא כי המערכת טרם הועברה לאסד. דבריו של המקור הרוסי סותרים את הצהרות הנשיא הסורי אסד מאמש לפיהן חלקים ממערכת הטילים המדוברת כבר הגיעו לידיו.

לטענת הנאמר בשני העיתונים, העסקה בין המדינות כבר נחתמה לפני כשלוש שנים אך טרם בוצעה. באחד הדיווחים נאמר בנוסף כי גם לאחר העברת המערכת לסוריה בשנה הבאה, "יידרשו שישה חודשים נוספים על מנת להפוך את המערכת למבצעית ופעילה".

הלילה דיווחה רשת החדשות האמריקנית "פוקס ניוז" כי מערכת הטילים או חלקים ממנה אכן לא הגיעו לידי אסד - דיווח שאושר עוד אתמול בידי גורם רוסי.

בכיר ישראלי טוען: חלק ממערכת ה-S-300 כבר הגיע לסוריה 

עם זאת, עיתון ה"ניו יורק טיימס" ציטט הבוקר בכיר ישראלי עלום שם שטוען כי דמשק דווקא כן קיבלה לידיה חלק מציוד של מערכת הטילים S-300. בכך הצטרף הבכיר לדבריו של הנשיא הסורי בשאר אסד מאמש, לפיהם חלק מהמערכת כבר נמצאת בידיו.

לדברי הגורם הישראלי המערכת מגיעה בחלקים ולא כיחידה אחת: "אפשרי שחלקים מהמערכת כן הגיעו לדמשק. זה לא מגיע ארוז בקופסה אחת, אלא נשלח בחלקים מרוסיה לסוריה". עם זאת, כך על פי הדיווח - סייג הגורם את האפשרות שחלקי המערכת כבר הפכו למבצעיים וכי אין ראיות לכך שטילי הנ"מ המתקדמים עצמם הגיעו לידיו של משטר אסד.