יעלון על הקיצוצים בתקציב: "ייתכן שניאלץ לקצץ בתקנים ולסגור יחידות"

אחרי שהרמטכ"ל גנץ הציג את תכנית הקיצוץ באימוני צה"ל, התייחס גם שר הביטחון יעלון לסוגייה התקציבית ואמר כי מערכת הביטחון וצה"ל אינם מנותקים מהמציאות הכלכלית: "המחיר אינו קל והסיכונים שאנו נוטלים אינם פשוטים"

שר הביטחון יעלון, הערב (משרד הביטחון)

ברקע סערת מתווה הגיוס והאיומים הביטחוניים הניצבים בפני ישראל, התייחס הערב שר הביטחון יעלון גם לסוגייה נוספת שעומדת לפתחו של צה"ל - הקיצוצים בתקציב, שאינם פוסחים גם על מערכת הביטחון. ביום הוקרה למערך המילואים, אמר יעלון כי "בתקופה הקרובה ניאלץ לבצע הורדה משמעותית של כמות האימונים, לקצץ בתקנים ואף לסגור יחידות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מערכת הביטחון וצה"ל אינם מנותקים מהמציאות הכלכלית שהתרגשה עלינו", אמר יעלון. "וגם כאן נדרשת השתתפות בנשיאה באחריות. אנו נכונים לכך, אך עושים זאת בלב כבד ובדאגה גדולה נוכח המציאות הביטחונית המורכבת שניצבת בפנינו, שכן המחיר אינו קל והסיכונים שאנו נוטלים אינם פשוטים. עם זאת נעשה ככל הניתן, האפשרי ומעבר לכך, כדי לצמצם את הפגיעה בכשירות ובמוכנות של היחידות, ובהתעצמות".

יעלון גם התייחס בדבריו לוועדת השוויון בנטל: "כמי שנשאו כבר שתיים-שלוש אלונקות לאורך שירותכם, אתם יודעים כמה קשה לשאת את האלונקה כשהמשא אינו מתחלק שווה בשווה בין כל אלה שאמורים לקחת חלק במשימה".

"במשך זמן רב מדי נטל האלונקה לא התחלק באופן הוגן, ואת ההשפעות הרגשתם אתם, בראש ובראשונה במספר הצווים שהגיעה אליכם מדי שנה לתיבת הדואר. אך בעיקר בתחושה שלא כל חלקי העם שותפים בשירות בצה"ל".

אימונים יבוטלו? ארכיון (זרוע היבשה)

לסוגייה הזו נדרש גם הרמטכ"ל גנץ. "בימים אלה, בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון, אנו נאלצים להשתנות ולעדכן את תוכניות העבודה בכל המערכים בצה"ל, עד כדי התאמות בגודל סדר הכוחות והרכבו", אמר. "בבואנו לממש את השינויים הנוצרים מתוכניות אלו, עלינו להמשיך ולשמר את המוכנות ואת ביצוע האימונים במיוחד במערך המילואים. חשוב שתדעו שגם בהמשך, על אף קשיי התקציב ובצד ההתאמות, נפעל ונמצה את הדרך לשמר הכשירות ולהביא את הביטוי וגם את התגמול הנכון והראוי לאלו שמשרתים ועושים במילואים".

קיצוץ של 3 מיליארד בתקציב הביטחון

יחד עם האיומים מתמודדים בצה"ל עם ההחלטה שהתקבלה על קיצוץ בתקציב הביטחון. הקבינט המדיני-ביטחוני אישר החודש קיצוץ של 3 מיליארד שקלים בתקציב, קיצוץ מתון מהקיצוץ שתוכנן של 4 מיליארד שקלים.

ההחלטה באה על רקע החלטתו של נתניהו כי לנוכח האתגרים והאיומים על מדינת ישראל, ימותן הקיצוץ בתקציב הביטחון. הקיצוץ המצומצם לא יביא להטלת גזירות נוספות על הציבור, ולא יביא לפגיעה קשה בצה"ל.