נשיא סוריה אסד בריאיון: "העם לוחץ לפתוח חזית בגולן"

הנשיא הסורי העניק ריאיון לרשת "אל-מנאר" הלבנונית והתייחס לתקיפות הישראליות, לכאורה, בשטח מדינתו. "בפעם הבאה נגיב באופן אסטרטגי", אמר. "סוג הנשק שבו ייעשה שימוש ייבחן בזמן ובמקום המתאימים". בכירים אמריקנים ל"פוקס ניוז": "אסד משקר כשהוא טוען שקיבל טילים מרוסיה"

בריאיון לרשת הטלוויזיה "אל-מנאר", התייחס נשיא סוריה בשאר אסד למספר סוגיות בוערות ובראשן התקיפות שיוחסו, על פי פרסומים זרים, לישראל בארצו. "בפעם הבאה שישראל תתקוף, אם תתקוף, נגיב תגובה אסטרטגית. הפצצה כנגד הפצצה". בתשובה לשאלה באיזה נשק ייעשה שימוש, השיב: "אלה דברים שייקבעו בזמן ובמועד המתאימים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הודענו לכל הגורמים שיצרו עמנו קשר כי בפעמים הבאות נגיב", הדגיש הנשיא הסורי. "היו ניסיונות של ישראל להפר את הריבונות הסורית ואנחנו הגבנו עליה, אבל בפעמים הבאות נגיב באופן אסטרטגי. יש לחץ עממי ברור לפתוח את חזית הגולן בפני ההתנגדות. זאת סוגייה פוליטית-אידיאולוגית שבסופו של דבר תהפוך לעניין צבאי". עוד אמר אסד, בהתייחסו למלחמת האזרחים שמתחוללת במדינה השסועה, כי "כל הסכם עם האופוזיציה יהיה טעון אישור במשאל עם".

ארה"ב: "אסד משקר כשהוא טוען שקיבל טילים מרוסיה"

שני בכירי מודיעין אמריקנים צוטטו ברשת החדשות פוקס כאומרים כי "אסד משקר כשהוא טוען שקיבל לידיו טילי S-300 מתקדמים מרוסיה". אחרי שבועות של אזהרות מטעם ישראל ומדינות אחרות על כוונתם של הרוסים להעביר טילי S-300 מתקדמים לסוריה, פיזר היום נשיא סוריה בשאר אסד את הערפל והבהיר - חלק מהמשלוח כבר הגיע לארצו.

בנוסף, התייחס הנשיא הסורי לתקיפות בארצו המיוחסות לישראל, ולאיומים על תקיפות נוספות נגד טילי S-300. הוא הבהיר כי כל תקיפה ישראלית בשטחו - תיענה בתגובה מיידית. אסד גם שלף בריאיון אזהרה נוספת, לפיה "לא ימנע מקבוצות חמושות לפעול לשחרור הגולן".

רמת הגולן. ארכיון (רויטרס)

בינתיים, בסוכנות הידיעות רויטרס צוטט גורם ישראלי כאומר שבירושלים בודקים את דבריו של אסד בעניין המשלוח שכבר הגיע כביכול לידיו. "אין בידי מידע מעבר למה שדווח. אנחנו בוחנים את הדברים", אמר הגורם הרשמי שביקש להישאר בעילום שם.

הרוסים, שאישרו בתחילת השבוע את כוונתם להעביר את סוללות ה-S-300, עוסקים בינתיים בארגון ועידת השלום המתוכננת לחודש הבא בין אסד לנציגי המורדים. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שב היום להאשים את האופוזיציה הסורית בהכשלת מאמצי השלום, על ידי התניית עצם השתתפותם בעזיבתו של הנשיא בשאר אסד.

"מתקבל הרושם שהקואליציה ונותני החסות האזוריים שלה עושים כל שביכולתם כדי למנוע מהתהליך הפוליטי להתחיל ולהשיג התערבות צבאית בינלאומית בסוריה", כך לברוב שצוטט בסוכנות אינטרפקס הרוסית.