גורם ישראלי: "נוצר בלבול בעקבות הצהרת אסד"

גורמים בישראל אמרו לגרדיאן הבריטי כי דבריו של אסד בדבר העברת טילי ה-S300 לידיו יצרו "בלבול" במערכת הביטחון. "זה צעד שעלול לשנות את הדינימיקה במזרח התיכון", אמר ואף האשים את האיחוד האירופי שנתן רוח גבית לרוסים במשלוח הטילים בעת ביטול האמברגו על המדינה

"ההצהרות של אסד נבדקות", ארכיון (רויטרס)

לאחר שאסד הודיע שחלק ממשלוח טילי ה-S-300 מרוסיה כבר נמצא בידיו, גורמים בישראל מדגישים כי הצעד עלול לשנות את איזון הכוחות במזרח התיכון. בריאיון ל"גרדיאן" הבריטי הודה מקור במערכת הביטחון כי בישראל עדיין בודקים את מהות דבריו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריו, הצהרתו של אסד יצרו "בלבול" כלשונו במערכת הביטחון. "אנחנו מנסים לברר בדיוק מה המצב, אבל כרגע אנחנו פשוט לא יודעים". הגורם אף המשיך וציין כי העברת טילי ה-S-300 לידי הסורים היא מהלך מסוכן שעלול להביא לשינויים במאזן הכוחות במזרח התיכון. "זה בהחלט יכול לשנות את הדינמיקה באזור", הסביר.

"זה בעיקר נובע מההחלטה הפזיזה של האיחוד האירופי להסיר את אמברגו הנשק שהוטל על סוריה. אני לא יודע אם משלוח הטילים מרוסיה הוא תוצאה ישירה של ההחלטה הזו, אבל היא בהחלטת 'נתנה אישור' לרוסים להמשיך במה שתכננו". לבסוף ציין המקור כי "אם לרוסים היו בתחילת הדרך מעט חששות מהמהלך, הרי שהחלטת האיחוד האירופי הצליחה להפיג אותם".

נשיא סוריה בשאר אסד (סוכנות הידיעות הסורית)

"הטילים אינם מגיעים במשלוח אחד"

מקור ישראלי אחר ששוחח עם הניו יורק טיימס, אמר כי קיימת אפשרות שחלק מהטילים כבר הגיעו לידי הסורים אך ציין כי "טילי ה-S-300 לא מגיעים פשוט בקופסה", אמר. לדבריו, הטילים צפויים להגיע לידי הסורים בשלבים, כך שקיים סיכוי שחלקם כבר הועברו לסוריה. הגורם אף ציין כי אין בשלב זה אינדיקציה לכך שהמערכות שהועברו מוכנות לשימוש מבצעי.

נשיא סוריה בשאר אסד פיזר אמר היום כי חלק ממשלוח הטילים הרוסי אותו ניסתה ישראל לעצור, הגיע כבר לארצו. את הדברים אמר אסד בריאיון שישודר הערב בערוץ הטלוויזיה של הארגון הלבנוני חיזבאללה, אל-מנאר. קטעים מהריאיון הובאו הבוקר בעיתון המקורב לארגון, אל-אכבר. בריאיון ציין אסד כי שאר המשלוחים של הטילים המתקדמים יגיעו לידיו בהמשך.