חייל המשרת בכיפת ברזל: "אנחנו לא לוחמים!?"

ההגדרות החדשות של צה"ל זוכות לביקורת מצד חיילים שלא מוגדרים כלוחמים. חייל המשרת במערך הסייבר: "אנחנו נלחמים באויב ברשת". גורם בצה"ל מגבה את ההחלטה: "לוחם בקרב הוא הלוחם המובהק"

כיפת ברזל (AP)

בעוד בצה"ל מחכים לאישור הרמטכ"ל להגדרה החדשה של מיהו לוחם, חלק מהחיילים כבר מביעים תרעומת. על פי ההגדרה החדשה שגובשה, חיילי לוחמה אלקטרונית, אנשי סייבר, חיילי חיל החימוש וטכנאי מערכות טכנולוגיות אינם לוחמים, והם אינם מרוצים מההחלטה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

חייל המשרת בכיפת ברזל מוחה על הגדרתו כמפעיל אמל"ח התקפי ולא כלוחם. בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר החייל: "איך אנחנו לא לוחמים? אנחנו סיכלנו כל כך הרבה רקטות במבצע עמוד ענן, מנענו המון אסונות ועכשיו לוקחים מאיתנו את התואר הזה".

לוחם במערך הסייבר אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט: "ההצעה הזאת הופכת את צה"ל למצחיק. ברוכים הבאים לשנת 2013 - היום הסייבר הוא בחזית הלחימה, ואנחנו נלחמים באויב ברשת - זה פשוטו כמשמעו מה שאנחנו עושים. נכון, אני לא יורה בנשק ואני לא בפעילויות מבצעיות אבל דברים שעשיתי סיכלו דברים גדולים מבלי לפרט".

יוקרה - וגם תגמולים

חשוב לציין כי המאבק הוא לא רק על יוקרה והערכה, אלא גם בעל משמעות כספית: ההגדרות החדשות צפויות להשפיע גם עם התגמולים השונים שיוענקו ולא יוענקו לחיילים.

גורם בצה"ל אמר לחדשות 2 באינטרנט כי המהלך בלתי נמנע. "עם כל הכבוד לביקורת, אי אפשר להתכחש לעובדה שלוחם בקרב הוא הלוחם המובהק", הסביר. "אמנם כולם עושים עבודה חשובה מאוד, אבל חייבים לשמר את הסטטוס הזה, שלא היה ברור בשנים האחרונות בגלל כל השינויים הטכנולוגיים".

לוחם בנח"ל, שימשיך להיקרא לוחם, אמר כי הוא חושב שמדובר בהחלטה ראויה. "זה באמת חבל לאותם חיילים שלא ייקראו כבר לוחמים, אבל אין מה לעשות - אנחנו הכי מסכנים את עצמנו בפעילויות, והרבה מאלה שהוגדרו כלוחמים רק לחצו על כפתור, אמנם הם מנעו דברים גדולים אבל עדיין - לקרוא להם לוחמים זה בעייתי מאוד לדעתי", אמר.