רוסיה: "טילי ה-S-300 נועדו למנוע התערבות בסוריה"

סגן שר החוץ הרוסי אמר כי מוסקבה תעמוד בהתחייבותה לספק למשטר אסד את מערכות הנ"מ המתקדמות. "מדובר בגורם מאזן, שיסייע לבלום חמומי מוח באזור", טען. מוקדם יותר אמר שר הביטחון יעלון על האפשרות של העברת הטילים: "אם המשלוחים ייצאו, נדע איך לפעול"

רוסיה שבה ומבהירה היום כי היא מתכוונת לספק את טילי ה-S-300 המתקדמים למשטר אסד. סגן שר החוץ סרגיי ריבקוב אמר כי הטילים נגד מטוסים יסייעו במניעת התערבות צבאית חיצונית במלחמת האזרחים. מוקדם יותר הזהיר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כי אם ייצאו משלוחים של טילי S-300 לסוריה תדע ישראל כיצד להגיב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ריבקוב הדגיש, בהתייחסו למערכת ה-S-300, כי הטילים הם "גורם מאזן" שיסייע לבלום כמה "חמומי מוח" באזור אם יחליטו על התערבות צבאית בסוריה. הוא תקף גם את החלטת אירופה על הסרת האמברגו ואמר שהיא פוגעת בסיכויי ההצלחה של הוועידה שמתוכננת לחודש הבא בשוויץ. "זהו נזק מיידי לסיכוי שהוועידה הבינלאומית תצליח", אמר, "ההחלטה פוגעת בסיכויים לשלום".   

במקביל, גם הטלוויזיה בסוריה מדווחת שרוסיה תעמוד בהתחייבותה לספק למשטר את טילי ה-s-300, שהוגדרו על ידי ישראל נשק שובר שיוויון.

שר הביטחון יעלון הבהיר היום כי משלוח הטילים המתקדמים טרם יצא לסוריה. "כמובן שמבחינתו זה איום", אמר. "בשלב הזה איני יכול להעיד שיש האצה בעסקה, המשלוחים עוד לא יצאו לדרך, אני מקווה גם שלא ייצאו ואם יגיעו חס וחלילה לסוריה נדע מה לעשות".

מאמץ אמריקני-רוסי לקידום ועידת שלום

שרי החוץ של האיחוד האירופי נועדו הלילה בבריסל ודנו השאלה האם לחדש את האמברגו שנועד להגביל העברת נשק למורדים בסוריה. בריטניה וצרפת, שמעוניינות להשאיר את האופציה לחמש או לחזק את הגורמים המתונים יותר בין המורדים, מנעו חידוש של ההחלטה ומיום שבת הקרוב יהיה ניתן להעביר ממדינות האיחוד סיוע, גם של אמצעי לחימה.

"הטילים יבלמו חמומי מוח" (אריאל חרמוני)

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נועד בפריז עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב בניסיון לגבש את הקהילה הבינלאומית ולשכנעה לקיים את הוועידה בג'נבה, שמטרתה גיבוש הסכם הפסקת אש בסוריה.

על פי ההבנות, שהועברו גם לממשל הצרפתי, שני הצדדים - הרוסים והאמריקנים - תומכים בגיבוש ממשלת מעבר שתרגיע את הניצים. השאלות על זהות הבכירים ומעמדו של אסד עדיין נותרו פתוחות, ורוסיה לא תוותר בקלות על בן בריתה במזרח התיכון.