ליברמן: "לחיזבאללה נשק שיכול לפגוע בכל מקום בישראל"

יו"ר ועדת חוץ וביטחון ושר החוץ לשעבר הזהיר בדיון בוועדה כי "הציר הרדיקאלי חצה את כל הקווים האדומים". ליברמן הדגיש כי "אין יותר שאלה האם אסד השתמש בנשק כימי" ואמר: "איראן רצה בקצב מטורף לקראת פצצת אטום"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום בפתח הדיון בוועדה לאיומים על ישראל מכיוון סוריה אירן ולבנון. ליברמן הזהיר כי הציר הרדיקאלי חצה את כל הקווים האדומים ואמר כי "לחיזבאללה יש נשק שיכול לפגוע בכל מקום בישראל". במהלך הדיון מציג הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ את הקיצוץ הצפוי בימי האימונים של צה"ל בעקבות הקיצוץ בתקציב הביטחון.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שנחוץ בעת הזאת הוא כושר החלטה, נחישות והחלטיות", הדגיש יו"ר ועדת החוץ והביטחון. מלבד איומי חיזבאללה התייחס ליברמן גם לאיום האירני והתריע מפני המשך פיתוח תוכנית הגרעין. "אירן רצה בקצב מטורף לקראת פצצת אטום", אמר.

שר החוץ לשעבר דיבר גם על המשך מלחמת האזרחים בסוריה ועל ריבוי העדויות בדבר השימוש של משטר אסד בנשק כימי. "אין יותר שאלה האם אסד השתמש בנשק כימי", אמר ליברמן. הוא ציין עוד כי בישראל מתקבל מידע שלפיו בכוונת האו"ם לפנות את כוח המשקיפים מרמת הגולן.

גנץ. אתגרים מצפון ומדרום (דובר צה"ל)

הרמטכ"ל מציג: קיצוץ באימונים

אל מול האיומים מסוריה, לבנון ואירן הגיע הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ כדי לתת סקירה לחברי הוועדה על היערכות צה"ל, שבמסגרתה הוא צפוי גם להציג את הקיצוץ בימי המילואים ובאימונים של חיילי צה"ל בשל הצמצום בתקציב הביטחון.

בשבוע שעבר התייחס הרמטכ"ל לאיומים מכיוון סוריה והזהיר את אסד מהשלכות של הסלמה בגולן. "אנחנו לא נרשה שמרחב רמת הגולן יהפוך להיות מרחב נוח לאסד", אמר גנץ, לאחר שהצבא הסורי ירה במכוון לעבר רכב צה"לי בגולן. "אם הוא ידרדר את רמת הגולן הוא יצטרך לשאת בתוצאות של העניין".

גנץ הבהיר שהמציאות ברמת הגולן אינה יציבה והיא הולכת ומתערערת. "בסוריה אנו רואים כי מתרחשים דברים - החל מהעברות אמצעי לחימה", אמר. "אסד מזהיר, מדבר, מנחה ומעודד הרחבת הפעילות כנגד מדינת ישראל בממדים שונים וביניהם רמת הגולן. אינני אדם מתלהם, אולם נצטרך לדעת להגן".

קיצוץ של 3 מיליארד בתקציב הביטחון

יחד עם האיומים מתמודדים בצה"ל עם ההחלטה שהתקבלה על קיצוץ בתקציב הביטחון. הקבינט המדיני-ביטחוני אישר החודש קיצוץ של 3 מיליארד שקלים בתקציב, קיצוץ מתון מהקיצוץ שתוכנן של 4 מיליארד שקלים.

ההחלטה באה על רקע החלטתו של נתניהו כי לנוכח האתגרים והאיומים על מדינת ישראל, ימותן הקיצוץ בתקציב הביטחון. הקיצוץ המצומצם לא יביא להטלת גזירות נוספות על הציבור, ולא יביא לפגיעה קשה בצה"ל.