בעקבות זעם התושבים: לא תושמע אזעקה בתרגיל פיקוד העורף בעוטף עזה

"מה בדיוק אנחנו נדרשים לתרגל?", זו השאלה שנשמעה הערב מפיהם של הורים רבים וכן מאנשי המועצות המקומיות באזור עוטף עזה, שמתכוננים בדאגה לתרגיל הארצי של פיקוד העורף, שאמור היה לכלול הפעם גם אותם. אחרי פניות רבות מצד תושבים וראשי מועצות החליטו לבסוף בפיקוד העורף לסגת מהתוכנית ולא לקיים את התרגול באזור

המראות לא יחזרו על עצמם בעוטף עזה. ארכיו (AP)

דאגה רבה הורגשה היום ביישובי עוטף עזה, לא בשל המתיחות הביטחונית המורגשת שם לעיתים כה קרובות, אלא דווקא בגלל התרגיל הארצי של פיקוד העורף. הורים רבים הוסיפו ואיימו שלא ישלחו את ילדים לבתי הספר. בעקבות הלחץ הודיע לבסוף מפקד פיקוד הדרום כי לא תישמע מחר אזעקה באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הבוקר מחר היו אמורות להישמע האזעקות השנויות במחלוקת שהצליחו להוציא את התושבים משלוותם. מדובר היה בפעם הראשונה בה אמורה הייתה להישמע באזור אזעקה במסגרת תרגיל ארצי. בעבר נמנעו שם מהשמעתה, תוך התחשבות ודאגה לשלום התושבים.

"זו אטימות של המערכת הצבאית שלא מבינה מה עובר על תושבי האזור שחווים אזעקות אמת כבר 13 שנה", אמר הערב חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול. "מה הם צריכים לתרגל?", הוא שאל. עם זאת, בתום מסע הלחצים והשכנועים הודיעו בצה"ל כי החליטו לבטל את התרגול המתוכנן - והשקט, לפחות זה שנוגע לתרגיל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לידיעה כי "לאור פניית הרשויות המקומיות ולאחר הערכת מצב בצה"ל, הוחלט כי ביישובים הסמוכים לגדר רצועת עזה, בטווח של בין 7-0 ק"מ, לא תופעל מחר התרעה ברדיו האזורי במסגרת תרגיל 'נקודת מפנה 7'. ההתרעה בסלולר ובביפר תפעל כבשאר הארץ".

תרגיל נקודת מפנה: שתי אזעקות ישמעו באזורים שונים

תרגיל העורף החל אתמול ויימשך עד יום רביעי הקרוב. במוקד תרגיל "נקודת מפנה" השנה, הוחלט לתרגל את מוכנות העורף לאירוע בלתי קונבנציונאלי ואת הקשר עם הרשויות המקומיות ומוכנותן לחירום.

בדובר צה"ל הודיעו כי במסגרת התרגיל מחר, בשעה 12:30 תישמע אזעקת תרגול בת דקה וחצי ברחבי הארץ ואזעקת תרגול נוספת בשעה 19:05. בשעה 19:05, תישמע אזעקה שונה - עולה ויורדת, באזורים שונים. במידה ויתרחש אירוע אמת, תישמע אזעקה נוספת ותצא הודעה מסודרת באמצעי התקשורת השונים.

בתרגיל יכללו גם מוסדות חינוך וגני ילדים ברחבי הארץ והתלמידים יתרגלו כניסה למרחבים המוגנים. בעת האזעקה יתרגלו גם בסיסי צה"ל, משרדי ממשלה ומוסדות ציבור את הכניסה למרחבים מוגנים.