תרגיל העורף: מה עליי לעשות כשתישמע אזעקה?

השבוע נערך תרגיל של פיקוד העורף ברחבי הארץ ובמהלכו צפויות להישמע אזעקות. מה זה אומר לגבינו? מה עליי לעשות בזמן שנשמעת אזעקה? מה קורה אם אני בעבודה או ברכב? האם מישהו בכלל בודק שהאזרחים מתרגלים? ומה כל זה אומר על כוננות למלחמה קרובה? כל השאלות והתשובות

פעולות שיכולות להציל חיים. תרגיל העורף, (חדשות 2)

היום החל שבוע החירום הלאומי במהלכו מתרגלים כוחות צה"ל וגופים אזרחיים את מוכנות העורף למקרה של מתקפת טילים לא קונבנציונאליים. מה המשמעות לגבינו? מה עלינו לעשות בזמן האזעקות? האם התרגול ייערך רק בבתי הספר או גם במקומות עבודה? ומי בודק שהציבור בכלל מתרגל? הנה כל התשובות לשאלות.

מתי תשמע אזעקה ואיפה?

יישמעו שתי אזעקות תרגול ביום שני, ה-27 במאי. האזעקה הראשונה בשעה 12:30, כדי לתרגל את הציבור במקום העבודה ואת התלמידים במוסדות החינוך. האזעקה השנייה תישמע בשעה 19:05, כדי לתרגל היערכות בבית עם המשפחה. במקומות מסויימים תישמע אזעקה שונה עולה ויורדת.

האם האזעקה תישמע גם ברדיו ובטלוויזיה?

ברדיו תישמע ההודעה הבאה: "ברגעים אלה מתקיים תרגיל העורף הלאומי, הינכם מתבקשים להיכנס למרחב מוגן ולשהות בו 10 דקות. לפרטים נוספים ניתן לפנות למרכז המידע של פיקוד העורף בטלפון 1207 או באתר האינטרנט". בטלוויזיה יופיע כיתוב: "תרגיל עורף לאומי, היכנס למרחב מוגן".

מה אני צריך לעשות בזמן האזעקות?

אם אתה במבנה צריך להיכנס למרחב פנימי מוגן, ממ"ד, ממ"ק או מקלט בהתאם לזמן ההתרעה באזור שלך ולסגור דלתות וחלונות. אם אתה נמצא בחוץ יש להיכנס למבנה קרוב בזמן העומד לרשותך. אם אתה בשטח פתוח ואין מבנה בקרבת מקום צריך לשכב על הקרקע ולהגן על הראש עם הידיים.

מי שנמצא בזמן האזעקה בנהיגה צריך לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

מה יעשו בבתי הספר?

בשעה 12:30 יתבקשו התלמידים לעזוב את הכיתות ולהיכנס למרחבים המוגנים לפי זמן ההתרעה בכל אזור.

מתרגלים מתקפת טילים. תרגיל, ארכיון (AP)

מתי אפשר לצאת מהאזור המוגן?

אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון. חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה. יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.

מה עליי לעשות מלבד הכניסה לאזור מוגן באזעקות?

לבחור את המרחב המוגן שלך, לדעת כמה זמן ניתן לך לכניסה למרחב המוגן בזמן הישמע האזעקה באזור שבו אתה שוהה. מידע לגבי זמן ההתרעה ניתן למצוא באתר האינטרנט בכתובת: www.oref.org.il , בפייסבוק פיקוד העורף, או במרכז המידע בטלפון 1207. כמו כן צריך להכין את הציוד למרחב המוגן, להכיר את הנחיות ההתגוננות במצבי החירום השונים, להכין תוכנית חירום משפחתית ולהיערך לטיפול בקשישים ובאנשים עם צרכים מיוחדים.

האם אני חייב לעשות את כל זה? למה בכלל להתכונן היום, בטח יהיה זמן לפני מלחמה?

מצבי חירום בכלל ומלחמה בפרט, עלולים לפקוד אותנו ללא זמן להכנה מוקדמת ולכן הזמן הטוב ביותר להתכונן כדי להתגונן הוא בשגרה. פעולות ההכנה הן מעטות ופשוטות ויכולות להציל חיים בזמן אמת. במהלך התרגיל לא יהיו כוחות שיפקחו על פעולות האזרחים והאחריות היא של כל מוסד בפני עצמו ושל האזרחים עצמם. במקומות שונים ינכחו חיילים במטרה להדריך ולהרגיע, אך לא לפקח.

את האמת - האם ישנה כוננות למלחמה ולכן יש תרגיל?

תרגיל העורף הלאומי הוא תרגיל שנתי שנקבע ותוכנן מראש לפי תכנית העבודה השנתית של צה"ל. פיקוד העורף ממליץ לתושבים להיערך למצבי חירום כבר בשגרה.