ועדת פרי תצביע על הרפורמה בגיוס

נציגי הבית היהודי וישראל ביתנו דורשים שהחוק יכלול חובת גיוס על ערביי ישראל, וגם לשר פרץ יש הסתייגויות. עם זאת, ההערכות הן שהוועדה תאשר הערב את המתווה שתוכנן. פרי: "אם לא ניתקל בתרגיל פוליטי כזה או אחר - תצא לדרך מהפיכת גיוס אמיתית"

מסתמן רוב לאישור הרפורמה; מאבק על גיוס ע (רויטרס)

ועדת השרים לחקיקה תדון היום בהמלצות ועדת פרי לשוויון בנטל שעל פיהן יוכלו כל החרדים להמשיך ללמוד עד גיל 21, ורק אז יהיו חייבים בגיוס - למעט 1,800 עילויים בתורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף תידון גם ההצעה לקצר את משך שירות החובה לחיילים בארבעה חודשים . ההערכה במערכת הפוליטית היא שוועדת השרים תאמץ את המלצות הוועדה.

"במהלך ישיבה אחת דרמטית", כתב פרי בעמוד הפייסבוק שלו, "נצביע כל ששת השרים על סעיפי החוק, ואם לא ניתקל בתרגיל פוליטי כזה או אחר - תצא לדרך מהפיכת גיוס אמיתית. כזו שתהפוך למציאות כבר באוגוסט הקרוב".

שלושה שרים צפויים לתמוך במתווה - יו"ר הוועדה שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, יעקב פרי, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ. השרים אהרונוביץ' ואריאל הצהירו שיתנגדו לנוסח, לאחר שמפלגותיהם גיבשו חזית אחידה בדרישה לגייס גם את ערביי ישראל. כמו כן, מתנגדים השניים להארכת משך שירות ישיבות ההסדר.

גם הצבעתו של השר פרץ אינה ודאית, זאת מכיוון שהאחרון דורש להגדיל את התמריצים לחרדים שיתגייסו לפני גיל 21 ומתנגד לסנקציות פליליות נגד ראשי הישיבות. על אף המחלוקות, גורמים בוועדה מעריכים שהחוק יאושר בהצבעה ויעבור לידי משרד המשפטים, ולאחר מכן לוועדת השרים לחקיקה.

עיקרי הרפורמה: הסדרה חוקית של גיוס בני הישיבות

כחודשיים לפני המועד הסופי להסדרת נושא הגיוס, הגישה הבוקר הוועדה להסדרת סוגיית השוויון בנטל בראשותו של שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי את טיוטת הרפורמה לגיוס צעירים לשירות בצה"ל למזכירות הממשלה.

בטיוטה שהגישה הוועדה נכללים תיקוני חקיקה לשירות ביטחון, חוק שירות אזרחי חדש וכן השלמות חקיקה נוספות לקראת הצבעת שרי הממשלה לאישור הרפורמה ביום ראשון הקרוב. אם תאושר, הרפורמה צפויה להחליף את חוק טל שפקע תוקפו בעקבות החלטת בג"ץ בקיץ האחרון שהורתה על קיום שינוי חוקתי שיביא לגיוס כולל בחברה בישראל.

בין ההמלצות החדשות של הוועדה ניתן למצוא סעיפים כמו: חרדים לא יוכלו יותר לוותר על ההתייצבות בלשכות הגיוס כבר בגיל 17, שירות הגברים יקוצר בעוד זה של הנשים יוארך. רק 1,800 חרדים יזכו לפטור.

במעמד הגשת הטיוטה, אמר השר פרי כי הרפורמה היא בגדר הזדמנות לתיקון היסטורי של חוק שירות הביטחון באופן שייקבע גיוס כולל בחברה הישראלית . "אחרי יותר מחודשיים של עבודה אינטנסיבית ויסודית, שנעשתה מתוך תחושת שליחות אמיתית של כל אחת ואחד מששת השרים ובבחינת כלל הרגישויות החברתיות הייחודיות של החברה החרדית, ביום ראשון תתכנס הוועדה לאשר את תיקוני החקיקה הנדרשים וכולי תקווה כי נצא לדרך חדשה, אשר תשנה את המציאות כבר החל מחודש אוגוסט הקרוב", אמר השר.

הרפורמה שתובא לאישור חברי הממשלה תכלול למעשה הגדרה חוקית של גיוס תלמידי הישיבות במגזר החרדי, ולא באמצעות "הוראת שעה" לפיה פעלו מאז פקיעת חוק טל.

בנוסף, החוק שהוצע יכלול קיצור שירותם של גברים המשרתים בצבא הסדיר ל-32 חודשים, ומנגד את הארכתן של שירותן של נשים ל-28 חודשי שירות. הוועדה, שבין חבריה נמנים שר הבטחון בוגי יעלון, השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ, שרת התרבות והספורט לימור לבנת, השר להגנת הסביבה עמיר פרץ וכן שר השיכון אורי אריאל, קבעה כי רפורמת הגיוס תכלול הגדרת יעדי גיוס והחלת הסנקציות הקבועות בחוק שירות ביטחון על המפרים את החוק בהשתמטות מצה"ל, או על ידי השתמטות מלימודי תורה בתקופת דחיית השירות.

צפו בעיקרי טיוטת הרפורמה של וועדת פרי