הבוקר: מתחיל שבוע החירום הלאומי

כחלק מיומו הראשון של התרגיל הארצי, יתקיימו תרגולות בגבול מצרים. בצה"ל מבקשים להבהיר כי מדובר בתרגיל שתוכנן כחלק מגרף האימונים השנתי ולא בתגובה על האירועים האחרונים בצפון. השר להגנת העורף: "כמחצית מתושבי תל אביב אינם ממוגנים"

הבוקר יחל שבוע החירום הלאומי - שבוע תרגילים משותף לכוחות צבאיים ואזרחיים שנועד לרענן את מוכנות העורף. בעוד שבשנה שעברה תורגלה הפעילות שלאחר אסון טבע, השנה מדמים התרגילים מלחמה שתפרוץ באחד הגבולות, שעל פי תרחישי הייחוס עלולה להוביל לירי מאסיבי של טילים אל העורף הישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפיקוד העורף מדגישים כי מדובר בתרגיל שמתוכנן מראש ולא בתגובה כלשהי להתפתחויות אחרונות באזור. "התרגיל נועד לשמור על כשירות וכוננות הכוחות, והוא חלק מתכנית האימונים לשנת 2013", נמסר מדובר צה"ל.

היום יקיים פיקוד דרום אימונים באזור גבול מצרים -ניצנה, קדש ברנע והיישוב המבודד עזוז. באזור צפויה תנועה ערה של כלי רכב צבאיים ומסוקים צבאיים.

אמש התראיין השר להגנת העורף גלעד ארדן לתכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה וייס והתייחס לגזרה המתחממת מול סוריה.

"אנחנו לא הולכים לקראת מלחמה עם סוריה", אמר, "אבל הדברים אינם תלויים רק במדינת ישראל".לדבריו, הרמטכ"ל גנץ ומפקד חיל האוויר אמנם התבטאו בנושא הסורי לאחרונה, אך עשו זאת כדי להרגיע את הציבור ולהבהיר מהי עמדתה של ישראל בנוגע למצב בסוריה - זאת על רקע ירי פצצות מרגמה מכיוונה שזולג גם לשטחה של ישראל. השר הבהיר כי מדיניותה של ישראל בעניין הסורי נותרה בעינה: "אין שינוי במדיניות הישראלית בכל הנוגע למצב בסוריה".

כשנשאל על האפשרות לשימוש בנשק בלתי קונבנציונאלי בסוריה, אמר ארדן: "זהו תרחיש אפשרי יותר מבעבר, אבל שימוש בנשק כימי מוגדר בסבירות נמוכה. אויבנו יודעים ששימוש בנשק כימי או בלתי קונבנציונאלי יגרור תגובה מאוד קשה והרסנית, ויכולות התקיפה של צה"ל ידועות".

ארדן: "טילים יכוונו לריכוזי אוכלוסיה"

ארדן הזהיר גם מפני ירי טילים על ישראל מכיוונה של סוריה: "המלחמות בעתיד לא יהיה כמו בעבר. אין ספק שאותם עשרות אלפי טילים שיש לסוריה, חיזבאללה, אירן או חמאס יכוונו לעבר ישראל. נכון שרובם קצרי טווח, אבל יש טילים גם לטווח בינוני וארוך, וההיגיון אומר שהם יכוונו אותם לריכוזי האוכלוסיה בישראל".

עם זאת, הרגיע השר להגנת העורף ואמר כי מוכנותה של ישראל בעורף גבוהה מבעבר. לדבריו, משרדו ביצע שינויים משמעותיים שיעזרו בעתיד להגן על העורף: "אני רוצה להרגיע ולומר שמאז מלחמת לבנון השנייה יש התקדמות אדירה בכל הנוגע למוכנות העורף והתיאום בין הרשויות. אנחנו כל הזמן מעלים את הסטנדרטים. עם זאת, ל-52% מתושבי תל אביב אין פתרון מיגון בכלל, וזה מחייב אותנו לחשוב על פתרונות יצירתיים, כמו חניונים שממגנים אותם", הסביר השר.

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה שנאם אמש לציון 13 שנים ליציאה הישראלית מלבנון התייחס אף הוא למוכנותה של ישראל למצב של ירי טילים: "לישראל יש בממשלה משרד מיוחד שתפקידו להתכונן לכל ירי שיכול להכות בישראל", אמר.