בעקבות הפיגוע: נהגי אוטובוס יוכשרו לנטרל מחבלים

פרסום ראשון: משרד התחבורה, המשטרה והמטה ללוחמה בטרור החליטו לקדם תכנית להגנה על נוסעים בתחבורה הציבורית מפני פיגועים: עשרת אלפים נהגים יוכשרו לזהות חשודים ולהיאבק איתם במידת הצורך. הנהגים אף יוכלו לערוך חיפוש בכלי הנוסעים במידה וקיים חשד משמעותי

זירת הפיגוע, אתמול (ap)

נהג קו 40 שהגן על נוסעיו יהפוך לדוגמה לעמיתיו: בעקבות הפיגוע באוטובוס בתל אביב, הערב (חמישי) הוחלט לקדם תכנית להכשרת כעשרת אלפים נהגי אוטובוס למשימות אבטחה במקרי סיכון ביטחוניים. כעת הנהג לא רק יתעסק בעודף ובהטענת הרב קו, אלא גם יזהה נוסעים חשודים ובמידת הצורך ייאבק מולם בקרב מגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בישיבה שהתקיימה בין אנשי המטה ללוחמה בטרור ונציגי המשטרה, יחד עם גורמים ממשרד התחבורה, הוחלט על קידום תכנית רחבת היקף להכשרת נהגים למקרי חירום ביטחוניים. הנהגים יעברו קורס בנושא ביטחון, שיכלול: זיהוי נוסעים חשודים, השתלמות בנושא חבלה, זיהוי תיקים וכמובן קרב מגע.

כמו כן, הנהגים יקבלו תעודה של עיכוב וחיפוש ויתפקדו כמעין שוטרים בזמן אירוע חירום. התכנית, שעלותה מספר מיליוני שקלים, תועבר לאישור האוצר, והיא תמומן מתקציב משרד התחבורה עבור כעשרת אלפים נהגים.

גורמים בחברות התחבורה אמרו בתגובה ליוזמה: כי הכלים שמוצעים לנהגים "לא מעשיים". לדבריהם, לא ברור בשלב זה איך ההכשרה אמורה לסייע לנהגים, שנמצאים בתא שמקשה עליהם ליזום קרב מגע. 

הרצל ביטון, הנהג שנפצע אתמול (חדשות 2)

הנהג חשש מפיגועים: "הייתה לו תחושה שהוא הבא בתור"

הבוקר חל שיפור ניכר במצבו של הרצל ביטון, נהג קו 40 שנאבק במחבל ופונה במצב קשה. מצבו של ביטון מוגדר כעת בינוני, הוא שב להכרה ויצא מכלל סכנה. בני משפחתו של הנהג אמרו  כי הם מבקשים מכלל עם ישראל להתפלל למענו: הרצל שמעון ביטון בן פרחה.

"הוא מסמן לנו עם האצבעות, רואים שהוא סובל, אבל הוא היה שליח של אלוהים במקום הנכון, הוא היה גיבור", אמר אחיו של הנהג הפצוע, אלי ביטון. "כמה ימים לפני הפיגוע הוא סיפר לבנו יניב שהוא חושש מפיגועים. הייתה לו תחושה שהוא הבא בתור".

הנהג נאבק ושינה את המסלול

"אם אמות - תשמור על הילדים שלי"

הנוסעים סיפרו אתמול כי ביטון נאבק במחבל וניסה להתנגד ואף התיז לעברו גז פלפל, עד שלבסוף התמוטט ואיבד את הכרתו. רגעים ספורים לאחר שנדקר התקשר ביטון לחברו ששחזר את הדברים אתמול בשיחה עם חדשות 2. "הרצל התקשר אלי ואמר לי 'מחבל עלה לאוטובוס שלי ודוקר אנשים'", שחזר קזיס מצליח, ראש אגף חטיבת התנועה בדן. "הוא אמר לי 'אני הולך למות, אם אמות - תשמור על הילדים שלי'".

על פי הערכות המשטרה, המאבק של הנהג עם המחבל החל זמן קצר לפני צומת מעריב שבמרכז תל אביב ולכן שינה ביטון את נתיב הנסיעה הקבוע שלו ולא עלה על גשר מעריב. "זו הייתה תגובה מצוינת של נהג האוטובוס שהתנגד לתקיפה", שיבח אותו מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו.