מחשש להפגנה: בוטלה השבעת נח"ל חרדי

היום בשעות הצהריים אמורים היו חיילי הנח"ל החרדי של גדוד נצח יהודה בחטיבת כפיר לציין בחגיגיות את השבעתם בטקס בנוכחות בני משפחותיהם בגבעת התחמושת, זאת לפחות עד שאיומים של גורמים חרדים נכנסו לתמונה. מחשש להתפרעויות החליטו בצה"ל לבטל את הטקס ולקיימו באופן מצומצם ביום ראשון בבסיס, ללא משפחות

כך זה אמור היה להיות, טקס השבעה, ארכיון (הנח"ל החרדי)

חיילי הנח"ל החרדי של גדוד נצח יהודה חיכו לטקס ההשבעה הזה שבועות רבים. הם התכוננו, עברו הכשרה ומסעות קשים, וחלמו על האירוע המרגש בגבעת התחמושת. אבל שעות ספורות לפני הטקס הם התבשרו - האירוע בוטל ויתקיים במתכונת מצומצמת בבסיסם, בשל החשש מהפגנה של גורמים בציבור החרדי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רק בשבוע שעבר הותקף חייל חרדי במהלך הפגנת הענק של גורמים במגזר החרדי נגד הגיוס לצה"ל, ואחרי שמהומות פרצו במאה שערים בעקבות מעברם של שני חיילים חרדים בשכונה, נראה שהחיכוך בין גורמים בחברה החרדית לצה"ל נוכח מתמיד. היום מתברר שבחטיבת כפיר החליטו לבטל את האירוע לו חיכו חיילים בגדוד נצח יהודה בשל החשש מהפגנות והתפרעויות.

"במקום לקיים את הטקס ולהראות להם שאנחנו לא סופרים אותם - הצבא מתקפל ומבטל את הטקס!! אנחנו צריכים לעשות את הטקס בהחבא בבסיס ובלי הורים ואורחים!!", מוחא יוני, לוחם בגדוד. "זה נשמע הגיוני?? שהצבא והדרג הפוליטי מתקפל בגלל גחמות של כמה חרדים?? שכמה חרדים שמתנגדים לגיוס משפיעים עלינו הלוחמים החרדים שמנסים לשנות את תפיסת העולם הזו? שאנחנו חוטפים מהם קללות ובזיונות על עצם זה ש'העזנו' להתגייס?? שקוראים לנו חרדקי"ם (חרדים קלי דעת) ופורצי גבול?? שאני הולך ברחוב שלי וחוטף צעקות ותפוחים רקובים מהחלונות בגלל שאני חייל??".

"אנחנו לא רוצים להרגיש כאילו אנחנו מודחים מצה"ל", אמרו היום גורמים בגדוד לחדשות 2 באינטרנט, "משפחות הגיעו לכאן מחו"ל במיוחד, ופתאום אין השבעה. ככה זה צריך להיות?", שאלו החיילים. "הטקס אמור היה להתקיים היום בשלוש", הם העידו, "אתמול עשינו מסע השבעה, ורק בסביבות השעה 2 בלילה הודיעו לנו שהוא מבוטל. ההורים ביטלו עבודה במיוחד, יש הורים שהגיעו מחו"ל בעלות של מאות דולרים, ורק היום בבוקר יכולנו להודיע להם".

טקס השבעה בגבעת התחמושת, ארכיון (הנח"ל החרדי)

"ככה צה"ל צריך להתנהל? ממי הם מפחדים?"

"בתור חיילים פשוטים, שכחרדים באים ומתגייסים ועושים הכל למען המדינה, כשמבטלים לנו פתאום את טקס ההשבעה שהוא בסיסי לכל חייל, זה מוריד לנו את כל האוויר. היום גם חבר'ה שהזילו דמעה". "מפקד הפלוגה הקפיץ אותנו באחת וחצי בלילה", העידו הגורמים על נסיבות ביטול האירוע, "באמצע שעת ת"ש, לח' פלוגתית, וסיפר שהחליטו לבטל את האירוע כי לא רוצים ליצור מריבה בין אחים. זו באסה. לא בא לחזור ככה לבסיס".

"אנחנו התגייסנו כי אנחנו לא מושפעים מהאנשים האלה, אנחנו גאים ורוצים לשרת את המדינה", סיפרו החיילים, "בחרנו להתרחק מהם, ובסוף הם מכתיבים לנו מה יהיה. זה לא נעים בכלל. ככה צריך צה"ל להתנהל? שאנשים כאלה יכתיבו לו מה לעשות? ממי הם מפחדים?".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "טקס ההשבעה של הגדוד המדובר יתקיים בבסיס האימונים החטיבתי".