פיקוד העורף: שליש מהרשויות לא ערוכות למלחמה

דוח חסוי של פיקוד העורף, העוסק במוכנות הרשויות המקומיות לשעת חירום, חושף תמונה עגומה בנוגע למוכנות של חלק מהרשויות למצב חירום. שתי רשויות, דווקא כאלה שהיו בטווח הטילים במלחמת לבנון השנייה, כשלו בבדיקה לחלוטין

בעוד מפקד חיל האוויר מזהיר מפני מלחמה שעלולה לפרוץ בכל רגע, דוח מיוחד מגלה שלא כולם ערוכים לכך: דוח חסוי של פיקוד העורף, שעוסק במוכנות הרשויות המקומיות לשעת חירום, חושף ששליש מהרשויות לא ערוכות כעת למצב של מלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

80 רשויות כבר נבדקו על ידי פיקוד העורף, ושליש מהן מקבל ציון "לא עובר" מבחינת המוכנות לאפשרות של התקפה על מדינת ישראל ועל אותן ערים. הדוח בודק את התקציב שמוקצה למוכנות בעירייה, תוכניות ההתגוננות, תפקוד מטה החירום, ביצוע תרגילים והדרכות ואחזקת המקלטים.

הרשויות המצטיינות לפי הדוח (חדשות 2)
הרשויות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר על מוכנותן: מעלות זכתה לציון הגבוה ביותר - 99, חיפה קיבלה ציון 95 , קצרין ורמת השרון קיבלו ציון 93. עומר זכתה לציון 89 ודלית אל כרמל - 88.

הרשויות שלא ערוכות למלחמה (חדשות 2)
הרשויות שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר, דבר שאמור לעורר דאגה בקרב התושבים: שדרות עם ציון 72, אבן יהודה - 60, טירת הכרמל - 51, ותל שבע - הישוב הבדואי הסמוך לבאר שבע - קיבל רק 23. בנימינה והמועצה האזורית זבולון נכשלו בבדיקה הזו - דווקא שתי רשויות שהיו בטווח הטילים במלחמת לבנון השנייה.

ארדן: פרסום הדוח יציל חיים

השר להגנת העורף גלעד ארדן הגיב על ממצאי הדוח ופרסומו: "אני מאמין שמוכרחים לפרסם את תוצאות הביקורות, כיוון שהפרסום מגביר את המודעות של התושבים על מצב ההיערכות של הרשות המקומית לחירום. זה דבר שכמובן גם יגרום לראש העיר לנסות ולשנות את המצב ולשפר את המוכנות לחירום, ובכך גם יינצלו חיי אדם".

בשבוע הבא ייערך תרגיל העורף הלאומי, במהלכו יתורגל ירי טילים כימיים לעבר מדינת ישראל. אולי עד אז ישכילו הרשויות שכשלו בבדיקה, להשתפר.