מפקד חיל האוויר: "צריכים להיות ערוכים לכל תרחיש בסוריה בטווח של שעות"

אלוף אמיר אשל מזהיר מפני התחמשותה של סוריה בנשק מתקדם. "המוקד שלהם הוא לפגוע בחיל האוויר, ולייצר אצלם ביטחון עצמי", העריך. הוא הוסיף כי את מעט תקציבו משקיע אסד בהתחמשות

מפקד חיל האוויר, אלוף אמיר אשל, מזהיר מפני הידרדרות במתיחות עם סוריה - בתוך שעות. אשל נשא דברים בכנס מטעם מכון פישר למחקר אסטרטגי בבית חיל האוויר בהרצליה ואמר כי "אסד השתמש במעט התקציב שהיה לו כדי לקנות את הטילים הטובים ביותר שהוא יכול - והם בדרך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצטיידות ביכולות כאלה בצד השני, אלו יכולות הגנה קרקעית מאוד מתקדמות, שהמוקד שלהן הוא לפגוע בחיל האוויר ולייצר אצלם ביטחון עצמי", הוסיף אלוף אשל.

האלוף אמיר אשל (חדשות 2)
מפקד חיל האוויר ציין כי שינוי בסוריה יכול להתרחש בתוך זמן קצר, ולכן חייבים להיות ערוכים אליו בכל רגע. "צריך להבין שסוריה משתנה לנו מול העיניים, וצריך להיות מוכנים לכל תרחיש בטווחי זמן של שעות בודדות", הבהיר. "אם רוצים להכריע תוך יממות ספורות, צריך להפעיל הרבה אש -  ומהר".  

אשל הוסיף כי "אם יתמוטט המשטר במדינה, עלינו לפעול על מנת למנוע ביזה אסטרטגית של אמצעי לחימה מתקדמים".

בהמשך, התייחס מפקד חיל האוויר לסוגיית הגרעין האירני ולאפשרות של תקיפה ישראלית על מתקני הגרעין. "צריך לעיתים להילחם במקומות שרחוקים מהעורף הישראלי", הבהיר. "הדבר הזה מחייב יכולות אחרות לחלוטין. זהו ניהול לחימה מסוג אחר לגמרי".

גנץ: "אסד יישא בתוצאות אם המצב יידרדר"

טילי S-300 (רויטרס)
אתמול הזהיר הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מפני האפשרות של הידרדרות בסוריה, ואמר כי "אסד יישא בתוצאות אם זה יקרה". את הדברים אמר גנץ לאחר שצבא סוריה הודה אתמול לראשונה שירה לעבר רכב צה"לי במכוון. הוא הזהיר את אסד מההשלכות של המשך ההסלמה בגולן ואמר כי הרמה לא תהפוך למרחב נוח לנשיא הסורי.

"בסוריה אנו רואים כי מתרחשים דברים - החל מהעברות אמצעי לחימה", אמר גנץ. "אסד מזהיר, מדבר, מנחה ומעודד הרחבת הפעילות כנגד מדינת ישראל בממדים שונים וביניהם רמת הגולן. הלילה, על סיור שלנו, שנמצא מובהק על גדר המערכת, יורים שלוש פעמים מעמדה סורית. נמאס - העמדה הושמדה".

הרמטכ"ל הבהיר כי "אנחנו לא נרשה שמרחב רמת הגולן יהפוך להיות מרחב נוח לאסד. אם הוא ידרדר את רמת הגולן הוא יצטרך לשאת בתוצאות של העניין. אינני אדם מתלהם, אולם נצטרך לדעת להגן. בסך הכול, המציאות ברמת הגולן איננה יציבה - היא הולכת ומתערערת".