דוח ממשלתי קובע: "הילד מוחמד א-דורה נראה חי בסוף הסרטון"

ועדה בראשותו של שר הביטחון כיום, משה (בוגי) יעלון, שמונתה לפני כשנה לבדוק את פרסומי רשת הטלוויזיה "פראנס 2" בנוגע לסרט המתאר את מותו של הילד מוחמד א-דורה בתחילת האינתיפאדה השנייה, קבעה כי "לא ניתן לקבוע כי קיים בסיס ראייתי שהוא נהרג מאש צה"ל"

13 שנים אחרי התקרית שהפכה לסמל האינתיפאדה השנייה, קיבל היום ראש הממשלה נתניהו את דוח ועדת הבדיקה הממשלית שעניינו פרסומי רשת הטלוויזיה "פראנס 2" לגבי פרשת מותו של הילד מוחמד א-דורה בסוף חודש ספטמבר 2000. הדוח קובע כי על פי החומר שהתפרסם ב"פראנס 2" - לא ניתן לקבוע כי קיים בסיס ראייתי כי הילד מוחמד א-דורה נהרג מאש צה"ל.

רוצים לקבל עדוכנים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הוועדה הממשלתית לבדיקת הפרסומים וההאשמות של רשת הטלוויזיה הצרפתית הוקמה לפני כשנה, ובראשה עמד שר הביטחון כיום, משה (בוגי) יעלון, ואת תפקידו המשיך ד"ר יובל שטייניץ. הוועדה קבעה כי "לטענות ולהאשמות המרכזיות של הדיווח של 'פראנס 2' אין בסיס. בניגוד לטענת הדיווח כי הילד נהרג, בדיקת סרט הצילום הגולמי על ידי הוועדה מלמדת כי בסוף סרט הצילום, בקטע שלא שודר, הילד נראה חי".

מהבדיקה עולה עוד כי לא קיימות הוכחות לכך שג'מאל (האב) או הילד נפגעו כפי שנטען בדיווח, והסרט אף איננו מראה כי ג'מאל נפגע באורח קשה. "לעומת זאת, ישנם סימנים רבים המראים כי השניים כלל לא נפגעו על ידי כדורים", נכתב בדוח.

פרשת הילד מוחמד א-דורה עוררה הדים רבים בעולם הערבי. ב-30 בספטמבר 2000, עם תחילתה של אינתיפאדת אל-אקצא, התפרסם סרט בן מספר שניות המתאר את מותו מירי של א-דורה, בן 12. מאז, הפכה הפרשה לאחד מסמלי האינתיפאדה בעיניהם של הפלסטינים ושאלת מותו של א-דורה נותרה שנויה במחלוקת עד היום.