רוסיה: "נספק לסוריה את מערכות הטילים המתקדמות"

כישלון לביקור נתניהו: בפגישתו עם פוטין ניסה רה"מ לשכנע את מוסקבה שלא להעביר למשטר אסד את טילי ה-S-300 נגד מטוסים, אך שר החוץ הרוסי לברוב מבהיר: "נעמוד בהסכמים שחתמנו". הוא הסביר: "לא רוצים לפגוע בשמנו הטוב כספק נשק אמין"

מאמצי ראש הממשלה בנימין נתניהו לשכנע את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לעצור את מכירת טילי הנ"מ המתקדמים לסוריה - נכשלו. רוסיה חוזרת בה ויומיים לאחר ששר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר כי מערכת הנ"מ S-300 לא תועבה לידי משטר אסד, הערב חזר בו והבהיר: "אנו מחויביים לעמוד בהסכמים ולבצעם במלואם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לברוב הסביר כי אין בכוונת רוסיה לחתום על הסכמים חדשים למכירת נשק, אך יחד עם זאת הסביר כי מאחר והעסקה להעברת מערכת הטילים המתקמדת נחתמה בעבר, רוסיה מתכוונת להשלימה כמתוכנן. "אין לנו כל כוונה לעבור על החוק הבינלאומי", הבהיר לברוב. "אך יחד עם זאת, איננו רוצים ששמנו הטוב כספקים אמינים של נשק - ייפגע".

על רקע דבריו של לברוב, טען הערב גורם מדיני בכיר בירושלים כי נתניהו הבהיר היטב לנשיא פוטין במהלך ביקורו כי ישראל רואה בטילי הנ"מ - "נשק מפר שוויון" וניסה לגרום לו להתערב למניעת השלמת העסקה. במקביל בישראל נערכים כעת ל"תכנית ב'" בכדי להתמודד עם הצעד עליו הצהירו הרוסים, אשר מעורר דאגה במערכת הביטחון.

מערכת הנ"מ S-300 (רויטרס)

נתניהו לפוטין: "האזור סביבנו נפיץ"

רק לפני יומיים נועד נתניהו עם פוטין במעונו בעיירה סוצ'י, סמוך לים השחור, והביא בפניו את הסיבות לחששותיה של ישראל בדבר השלמת עסקת המכירה לסוריה. "האזור שסביבנו רוגש וגועש, לא יציב וגם נפיץ", אמר נתניהו לפוטין עם סיום פגישתם המשותפת.

ראש הממשלה ציין בפני נשיא רוסיה כי הוא שמח על ההזדמנות לנסות ולבחון יחד דרכים לייצב את האזור. "האזור הזה חשוב למטרות המשותפות של שנינו", הצהיר ראש נתניהו במסיבת העיתונאים. מנגד, נשיא רוסיה הדגיש כי אין לעשות צעדים שעשויים להחמיר את המצב בסוריה, כשהוא רומז לדחיית התערבות צבאית במדינה.