צפו: כך נראה פיצוץ 550 מוקשים בבת אחת

פיצוץ של מאות מוקשים הפר בשבוע שעבר את השקט בערבה. מדובר בפיצוץ מבוקר כחלק מפרויקט לאומי, בדרך לפינוי של יותר מרבע מיליון מוקשים ישנים שטמונים, על פי הערכות, ליד גבולות המדינה

המבצע הלאומי לפינוי מוקשים תופס תאוצה. 550 המוקשים שהוטמנו לפני 50 שנה כדי למנוע חדירת מחבלים לבסיס הצבאי הישן, ולמתקן התשתיות הלאומי בהר עיט, סמוך לקיבוץ יטבתה שבערבה - פוצצו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שרשרת הפיצוצים שהפרה את השקט כיסה את הנוף המדברי בעשן סמיך. מבצע פינוי המוקשים הלאומי של משרד הביטחון שהחל לפני כשנה נמצא בעיצומו. חשיפת המוקשים נעשית בזהירות רבה. הקרקע הסלעית וסוג המוקש מאטים את קצב גילויים, ולכן הכול מבוצע באופן ידני.

"אנחנו בעוד כחודש, חודש וחצי, מתחילים לעבוד באזור עמק הירדן, כינרת , רמת הגולן, חד נס ובמג'דל שמס. אנו פרוסים מהצפון ועד אילת", אמר מרסל אביב, סגן מנהל הרשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון. לפני חודשיים, פוצצו למעלה מ-2,000 מוקשים סמוך לעיר הנופש הדרומית אילת, והשטח שפונה יהפוך לשטחי מסחר וחקלאות.

ב-2010: הילד דניאל יובל איבד את רגלו ממוקש

בשנת 2010 איבד הילד דניאל יובל את רגלו כשדרך על מוקש בזמן טיול משפחתי ברמת הגולן. בעקבות אותה פציעה, הוחלט על מבצע לפינוי מאות אלפי המוקשים הפזורים בישראל.

ברשות לפינוי מוקשים במשרד הביטחון אומרים כי עד להשלמת פינוי 33 אלף הדונמים הממוקשים בישראל ייקח עוד עשרות שנים, והמבצע גם כרוך בעלות של מאות מיליוני שקלים. הפיצוצים היום בהר עיט הם בסך הכול עוד צעד קטן בדרך להשלמת הפרויקט.