השר בנט: "הגיע הזמן שמערכת הביטחון תיכנס מתחת לאלונקה"

בזמן שהקבינט דן בקיצוץ בתקציב הביטחון, קרא שר הכלכלה למערכת הביטחון "לשאת בנטל הכלכלי- חברתי יחד עם כל הציבור בישראל". בנט אמר שהתקציב הנוכחי הוא "בבחינת חסם עורקים"

השר בנט: "עליהם להיכנס מתחת לאלונקה" (פייסבוק)

בנט ממשיך להעניק גיבוי לבן בריתו לפיד: בעוד שהדיון על גורלו של תקציב הביטחון נמצא בעיצומו בקבינט, קורא הבוקר שר הכלכלה נפתלי בנט: "הגיע הזמן שמערכת הביטחון תיכנס מתחת לאלונקה של הנטל הכלכלי-חברתי יחד עם כל הציבור בישראל". את הדברים אמר בנט במהלך דיון על הריכוזיות בוועדת הכספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנט הסביר כי "האיומים על מדינת ישראל הם אמיתיים, אבל כבר 65 שנה ישראל מאוימת ותמיד נהיה מאוימים, לכן הדיון היום הוא דיון לא כלכלי, אלא ערכי". הוא דיבר על הקיצוצים הנרחבים בתקציב שגיבש שר האוצר יאיר לפיד ואמר: "התקציב הנוכחי הוא בבחינת חסם עורקים של ההוצאות הגדולות השוטפות, כי היו לנו רק 45 יום להעמיד תקציב".

"לפני הבחירות אמרתי שנצטרך לקצץ ולהעלות מיסים", הוסיף יו"ר הבית היהודי. "אנחנו בפיצוץ גדול בצינור שפולט מיליארדי שקלים שאין לנו, ועלינו לסתום את הפיצוץ בצינור. אני יודע שלא נגענו בנמלים, במגזר הציבורי וגם יש איפה להתייעל במגזר הפרטי, אבל ב- 45 יום אי אפשר לטפל בבעיות של 65 שנה".

"הריכוזיות היא בעיה קשה"

בהתייחסו לבעיית הריכוזיות במשק הישראל אמר בנט: "הדיון כאן הוא רק ההתחלה. הריכוזיות היא בעיה קשה. המצב של פירמידה שמשפחה אחת יכולה להחזיק ב-3% מהחברה אך תשלוט בכל החברה הוא מצב לא מוסרי וחוק הריכוזיות במרכיב הפירמידות בא לשים קץ לדבר הזה".

הוא הדגיש כי המרכיב הבעייתי ביותר בחוק הריכוזיות הוא נושא הפירמידות: "אני קורא להגביל את השכבות בפירמידה לשתי שכבות בלבד בצורה מהירה. חוק הריכוזיות אינו מספיק אמיץ וחד. המצב הנוכחי הוא כזה שמעט בעלי הון משחקים עם הכסף של הציבור, בלי שיש להם אחריות על הציבור. זה מצב לא מוסרי וחוק הריכוזיות בא לשים קץ לדבר הזה".

דיון מכריע: תקציב הביטחון לאישור

הבוקר מקיימים ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר לפיד ושר הביטחון יעלון דיון בקבינט כדי להחליט האם לקצץ בתקציב המשרד - וכמה. במשרד האוצר מזהירים כי אם הקיצוץ שהם דורשים לא יאושר, לא תהיה להם ברירה אחרת אלא להטיל גזירות נוספות על הציבור. מקורביו של נתניהו הבהירו כי יהיה קיצוץ בתקציב הביטחון, אבל לא כמו שדורשים באוצר.

בישיבה שהחלה סמוך לשעה 10:00 ישמעו השרים סקירה של הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ושל שר הביטחון משה (בוגי) יעלון בנוגע לקיצוץ הצפוי בתקציב המשרד על סך ארבעה מיליארד שקלים וההשלכות.

עם פרסום ספר התקציב לשנים 2013-2014, אישרו גורמים במשרד האוצר כי ארבעה מיליארד שקלים יקוצצו בתקציב הביטחון בשנת 2014. על אף ההכרזות על הקיצוץ הנרחב בתקציב הביטחון מצד האוצר, נראה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יתמוך במהלך וידרוש קיצוץ של שני מיליארד שקלים בלבד.

במהלך הישיבה הבוקר, בהשתתפות שר האוצר לפיד ובכירי משרדו, צפויים בכירי מערכת הביטחון לנסות ולצמצם ככל הניתן את הקיצוץ הצפוי.